Električna energija

EPS postaje većinski vlasnik firme HES Gornja Drina u BiH

vlada repubike srpske hes gornja drina eps ers

Slika: Vlada Republike Srpske

Objavljeno

06.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.11.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije (EPS) bi u naredna dva meseca trebalo da preuzme od Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) većinsko vlasništvo nad firmom HES Gornja Drina, koja je zadužena za gradnju tri hidroelektrane snage 180 MW na Drini.

Rešenje o promeni vlasničke strukture donela je Vlada Republike Srpske. Ovoj odluci prethodila je saglasnost Komisije za zaštitu konkurencije Srbije EPS-u za upravljanje ovom zajedničkom firmom u Bosni i Hercegovini koja bi trebalo da sagradi HE Buk Bijela (93 MW), HE Foča (44 MW) i HE Paunci (43 MW).

HES Gornja Drina je dobila koncesiju da izgradi ove tri elektrane.

EPS će imati 51% vlasništva, a ERS 49%

I Konkurencijski savet BiH je nešto ranije doneo odluku da ne postoji obaveza prijave koncentracije u ovom slučaju. Ova institucija je navela da HES Gornja Drina nije aktivan učesnik na tržištu proizvodnje i distribucije električne energije, i da će to biti tek kada se izgrade elektrane.

Rešenjem Vlade RS odobrava se prenos 51% vlasništva firme HES Gornja Drina sa ERS-a na EPS. To znači da će ERS ostati vlasnik 49%.

HES Gornja Drina se obavezuje da u roku od 60 dana od prijema rešenja podnese zahtev za upis promene vlasnika u registru poslovnih subjekata. Ova firma je dužna da o upisu promene vlasnika obavesti Komisiju za koncesije RS i Ministarstvo rudarstva i energetike RS.

Rešenje je doneto na sednici Vlade RS održanoj 22. oktobra, a stupilo je snagu 4. novembra, dan posle objavljivanja u Službenom glasniku RS.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

google gugl energija vestacka inteligencija ai digitalizacija data centri brookfield hidroelektrane

Google potpisao najveći korporativni ugovor o otkupu električne energije iz hidroelektrana

6. novembar 2020. - Tehnološke kompanije nastavljaju potragu za izvorima energije, koji će zadovoljiti glad za energijom data centara i veštačke inteligencije

Bugarska firma na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

Bugarska firma će na Dunavu kod Vidina postaviti probnu pontonsku hidroelektranu

6. novembar 2020. - Jedna vidinska firma namerava da instalira pontonsku mikrohidroelektranu, uz ambiciju da izgradi niz takvih pogona na bugarskom delu Dunava

Cista tranzicija dekarbonizacija ostale prioritetima u nacrtu budzeta EU

Čista tranzicija, dekarbonizacija ostale među prioritetima u nacrtu budžeta EU

6. novembar 2020. - U predlogu budžeta EU za period 2028-2034 uvodi se Evropski fond za konkurentnost od 409 milijardi evra, namenjen za strateške tehnologije

bih epbih spaljivanje otpada te tuzla testiranje

Elektroprivreda BiH odustala od probnog spaljivanja otpada u TE Tuzla

6. novembar 2020. - Elektroprivreda BiH je saopštila da će ispoštovati zaključke Gradskog veća Grada Tuzla. Bilo planirano sagorevanje 100 tona otpada