OIE

Severna Makedonija planira da obnovljivi izvori čine 50% kapaciteta za proizvodnju struje do 2024.

Makedonija-obnovljivi-izvori-50-odsto-elektricna-energija

Slika: Krešnik Bekteši (Vlada Severne Makedonije)

Objavljeno

25.09.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.09.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Severna Makedonija namerava da ubrza energetsku tranziciju sa ciljem da udeo obnovljivih izvora energije u instaliranim kapacitetima za proizvodnju električne energije bude 50% do 2024. godine.

Cilj je deo četvorogodišnjeg programa nedavno izabranog premijera Zorana Zaeva. Naime, zaštita životne sredine i zeleni razvoj jedan je od šest prioriteta vlade.

Kako je izjavio ministar ekonomije Krešnik Bekteši, transformacija energetskog sektora nastaviće se još bržim tempom kako bi se sproveo ambiciozni plan da se do 2024. udeo obnovljivih izvora energije u instaliranom kapacitetu za proizvodnju električne energije podigne na 50%.

Trenutno taj udeo je oko 40%.

U naredne četiri godine trebalo bi da se izgrade solarne elektrane snage 400 MW i vetroelektrane snage 160 MW

Dostizanje ovog cilja, zajedno sa gradnjom energetskih interkonekcija sa susednim zemljama, ojačaće energetsku nezavisnost i stabilnost snabdevanja zemlje, rekao je Bekteši.

Severna Makedonija planira da instalira fotonaponske elektrane instalirane snage 400 MV koje će proizvoditi 560 GWh ili oko 10% ukupne domaće proizvodnje. Jedan od projekata planiran je na površinskim kopovima rudnika uglja Oslomej. Takođe, biđe izgrađene i vetroparkovi snage 160 MW.

Ministar je najavio novi tender za postavljanje fotonaponskih elektrana na privatnom zemljištu

Bekteši je najavio i tender za izgradnju solarnih elektrana na privatnom zemljištu. PRvi takav tender završen je u maju kada je vlada potpisala ugovore za izgradnju solarnih elektrana ukupne snage 21 MW.

On je istakao da će se još više raditi na državnoj energetskoj transformaciji koja će osigurati da svaki potrošač dobije priliku da postane prozjumer ekološki prihvatljive i jeftine energije.

Bekteshi je ponovo da će prioritet biti i prelazak termoelektrane TEC Negotino sa mazuta na prirodni gas kako bi se smanjilo zagađenje i obezbedili dodatni uslovi za poljoprivrednu proizvodnju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

epcg pljevlja rekonstrukcija miro vracar

EPCG odlaže ekološku rekonstrukciju TE Pljevlja za 2026.

25. septembar 2020. - Planirano zaustavljanje TE Pljevlja u 2025. moglo bi da bude odloženo za 2026, najavio je Miro Vračar, pomoćnik izvršnog direktora EPCG

srbija francuska kriticne sirovine nuklearna energija otpad makron vucic

Francuska i Srbija potpisale pet sporazuma za kritične sirovine, otpad i energetiku

25. septembar 2020. - Dogovorena saradnja u vezi sa nuklearnom energijom, potpisani ugovori o kreditu za EMS i gradnji postrojenja za prećišćavanje otpadnih voda

damir miljevic bih solar energetska tranzicija

Država blokira domaćinstva i privredu da koriste solarnu energiju u BiH

25. septembar 2020. - Damir Miljević je naglasio da je veliki problem BiH i što se nije ozbiljno krenulo u dijalog o zatvaranju rudnika i termoelektrana na ugalj

kina solar vetar rekord ciljevi

Kina je 6,5 godina pre roka dostigla ciljeve za solar i vetar

25. septembar 2020. - Do kraja jula dostigla je ukupni instalisani kapacitet za proizvodnju električne energije u vetroparkovima i solarnim elektranama od 1.200 GW