Životna sredina

Vazduh prekomerno zagađen u 14 srpskih gradova u 2019.

Vazduh-prekomerno-zagadjen-u-14-srpskih-gradova-SEPA

Slika: Pixabay

Objavljeno

08.09.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

08.09.2020.

Država

Komentari

0

Podeli

U 14 gradova u Srbiji vazduh je prošle godine bio prekomerno zagađen, što je rast u odnosu na 2018. kada je to bio slučaj u deset gradova. Reč je o gradovima Beograd, Niš, Novi Sad, Bor, Pančevo, Smederevo, Kosjerić, Užice, Valjevo, Kraljevo, Zaječar, Požarevac, Subotica, Beočin.

Kako se navodi u Godišnjem izveštaju o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji 2019. godine, koji priprema Agencija za zaštitu životne sredine (SEPA), obrađeni rezultati merenja iz državne i lokalnih mreža stanica ukazuju da su postojala prekoračenja propisanih graničnih i tolerantnih vrednosti, u najvećem broju slučajeva, suspendovanih čestica PM2.5 i PM10.

U najvećem broj slučajeva uzrok zagađenja su suspendovane čestice PM10 i PM2.5 koje su najopasnije za ljudsko zdravlje

One se smatraju najopasnijim zagađivačima vazduha za zdravlje ljudi jer mogu da prodru duboko u pluća i uđu u krvotok.

U skladu sa Zakonom o zaštiti vazduha, polazeći od propisanih graničnih i tolerantnih vrednosti na osnovu rezultata merenja utvrđuju se tri kategorije kvaliteta vazduha: prva kategorija – čist, druga kategorija – umereno zagađen i treća kategorija – prekomerno zagađen.

U Boru su prekoračene ciljne vrednosti teških metala arsena, kadmijuma i nikla

Tako je u Novom Sadu, Užicu, Požarevcu i Zaječaru vazduh bio prekomerno zagađen zbog prisustva čestica PM10, a u Pančevu i Beočinu zbog čestica PM2.5.

Glavni zagađivači su termoelektrane, individualna ložišta, drumski saobraćaj, industrija

Čestice PM2.5 i PM10 bile su uzrok prekomernog zagađenja vazduha u Beogradu, Nišu, Smederevu, Kosjeriću, Valjevu, Kraljevu i Subotici, navodi se u izveštaju.

Sadržaj teških metala arsena, kadmijuma i nikla u suspendovanim česticama PM10 prekoračio je ciljne vrednosti u Boru.

Kako glavni emiteri zagađivača vazduha u 2019, u izveštaju su navedeni su proizvodnja električne i toplotne energije u termoelektranama i toplanama, toplane snage manje od 50 MW i individualno grejanje, drumski saobraćaj, industrijska postrojenja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Evropska unija radi na uvođenju novih mera za smajenje ambalažnog otpada

Evropska unija uvodi mere za ograničavanje količine ambalažnog otpada

8. septembar 2020. - Evropski parlament je usvojio Uredbu o ambalaži i ambalažnom otpadu. Količina ambalaže 2040. godine mora da bude 15 odsto manja nego sada

rec-harlingen spalionica otpada

Hrana koja se uzgaja u blizini spalionica otpada kontaminirana supstancama visokog rizika

8. septembar 2020. - Biomonitoringom emisija u Slovačkoj i Holandiji otkriveni su visoki nivoi perzistentnih organskih zagađivača (POPs) u hrani i životnoj sredini u blizini spalionica otpada

kvalitet-vazduha-eu

EU uvodi oštrija pravila za najštetnije zagađivače vazduha

8. septembar 2020. - Novim pravilima postavljaju se stroža ograničenja za 2030. godinu za zagađivače vazduha sa ozbiljnim uticajem na zdravlje

Emisije iz industrije proizvodnje plastike će se utrostručiti do 2050. godine

Emisije iz proizvodnje plastike na putu da se do 2050. godine utrostruče

8. septembar 2020. - Istraživači upozoravaju da bi emisije gasova sa efektom staklene bašte iz proizvodnje plastike mogle da se utrostruče do 2050. godine