OIE

ERS u riziku da bez kredita propadne projekat hidroelektrana na Bistrici

ERS u riziku bez kredita hidroelektrana na Bistrici

Photo: Pixabay

Objavljeno

11.07.2020.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

11.07.2020.

Komentari

0

Podeli

ERS tvrdi da će rokovi za građenje hidroelektrana na Bistrici biti produženi jer je nastupila viša sila i navodi da je do zastoja došlo zbog pandemije oboljenja COVID-19. Izvođač iz Kine AVIC-ENG navodno ima mogućnost da poništi ugovor za tri postrojenja ukoliko se finansiranje ne obezbedi za manje od dva meseca, kao i da zadrži avans.

Elektroprivreda Republike Srpske, državna elektroenergetska kompanija iz Bosne i Hercegovine, kasni s razvojem projekta niza hidroelektrana na reci Bistrici. Naime, ERS ima rok do 4. septembra da zatvori finansijsku konstrukciju ili će izvođač, AVIC-ENG – China National Aero-technology International Engineering, moći da zadrži avans od četiri miliona konvertibilnih maraka odnosno dva miliona evra, objavio je Capital.ba, pozivajući se na ugovor.

ERS ne negira „određeno kašnjenje“

Sporazum potpisan u decembru za tri hidroelektrane na Bistrici vredan je 235 miliona maraka (120 miliona evra). Sredstva moraju da budu spremna do 4. septembra, a ERS je priznao „određeno kašnjenje“, stoji u članku.

Kompanija tvrdi da će rok biti produžen zbog više sile, ukazujući na pandemiju virusa korona. Takođe je navela da HE Bistrica, firma koja upravlja projektom, ima kadrovska ograničenja.

Hidroelektrane na Drini zadužene da nađu zajam

Kompleks na jugoistoku BiH trebalo je da se izgradi u roku od četiri godine. Akcionari su u aprilu predložili da Hidroelektrane na Drini, ERS-ova ćerka firma koja kontroliše projekat, obezbede kreditni paket.

Po sporazumu, 85 procenata troškova za hidroelektrane na Bistrici biće pokriveno zajmovima. Avans od četiri miliona maraka je iz pozajmice koju su Hidroelektrane na Drini dale HE Bistrica, koja ima koncesiju za poduhvat.

ERS ukazuje na kadrovska ograničenja u svom preduzeću HE Bistrica

ERS je prvo prodao HE Bistrica kompaniji Kaldera Milenka Čičića za 6,8 miliona maraka (3,5 miliona evra), nakon čega ju je preuzeo Prointer. Zatim je ERS firmu kupio nazad za preko 20 miliona maraka ili 10 miliona evra, stoji u izveštaju.

AVIC je ranije angažovan za kaskadu hidrocentrala na Drini

Hidrocentrale na Bistrici u kaskadi zamišljene sa ukupno 45 megavata snage.

AVIC je, inače, 2017. potpisao memorandum o razumevanju za izgradnju hidroelektrana Buk Bijela, Foča i Paunci na Drini, nedaleko odatle.

Elektroprivreda Srbije, EPS, upravlja hidroelektranom koja se takođe zove Bistrica sa svoje strane granice. Taj pogon je star šest decenija. Postoji i projekat reverzibilne hidroelektrane Bistrica.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Japan agencije JICA reverzibilne hidroelektrane Bistrica

Japan odobrio učešće agencije JICA u projektu reverzibilne hidroelektrane Bistrica

11. jul 2020. - Vlada Japana je formalizovala učešće agencije Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) u izgradnji reverzibilne hidroelektrane Bistrica

EUSEW-Izabrani mladi energetski ambasadori

EUSEW – izabrani mladi ambasadori energije

11. jul 2020. - U sklopu Evropske nedelje održive energije (EUSEW), odabrana je nova klasa trideset mladih ambasadora energije

microsoft-obnovljivi-kapaciteti.

Microsoft potpisao najveći korporativni ugovor o otkupu zelene energije ikada

11. jul 2020. - Ugovor kompanija Microsoft i Brookfield je skoro osam puta vredniji od najvećeg korporativnog ugovora o otkupu električne energije do sada

rheenergise-reverzibilna-elektrana.

Britanski RheEnergise razvio reverzibilno postrojenje za skladištenje energije bez vode

11. jul 2020. - RheEnergise je razvio tehnologiju koje koristi gustu tečnost umesto vode za skladištenje viška energije iz vetroparkova i solarnih elektrana