Životna sredina

O2 izazov 2 u Severnoj Makedoniji pomerio rok za prijave do 3. jula

O2 izazov 2 u Severnoj Makedoniji

Objavljeno

26.06.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.06.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Država je pokrenula program za podršku mikro, malim i srednjim severnomakedonskim preduzećima u projektima za ublažavanje klimatskih promena i smanjenje emisija gasova s efektom staklene bašte. Prijave za O2 izazov 2 će biti primane do 3. jula, pošto je rok odgođen, a organizatori će 29. juna održati prezentaciju.

Fond za inovacije i tehnološki razvoj Severne Makedonije saopštio je da mikro, mala i srednja preduzeća za O2 izazov 2 – Akciju za pozitivne klimatske promene mogu da se prijave zaključno sa 3. julom, budući da je rok odložen.

Kandidati se nadmeću za ukupno 81.100 evra, a najveća moguća bespovratna isplata je 30.000 evra. Fond je izrazio spremnost da podstakne istraživanja i razvoj, testiranje, konstruisanje, razradu pilot-linija, usluge vezane za intelektualno vlasništvo te regulatornu analizu s predlozima izmene.

Virtuelno predstavljanje održava se 29. juna

Virtuelni informativni sastanak na engleskom zakazan je za 29. jun na Zoomu. Registrovani učesnici i učesnice će dobiti poveznicu i šifru za prisustvovanje.

Među govornicima su Nikica Mojsoska-Blaževski, profesorka ekonomije i generalna direktorka organizacije Makedonija 2025, zatim Dan Oryan, ambasador Izraela i direktor za balkanski region u Ministarstvu inostranih poslova te zemlje, i Mihail Mateski, generalni direktor i partner u Greentechu.

Specijalne nagrade za O2 izazov 2

Među odabranim timovima, tri će otići na studijsko putovanje u Izrael. Još jedan će imati mogućnost produženog sporazuma o partnerstvu za buduće pokroviteljstvo, konsultacije ili druge vrste usluga tokom odvijanja projekta. Nagrade je obezbedila Makedonija 2025.

Po uslovima navedenim u javnom pozivu, fond poznat i po akronimu FITR pokriva najviše 85 procenata celokupnog budžeta projekta.

Prednost regionalnim partnerstvima

Oblasti predložene učesnicima su energetika, industrija, prevoz, šumarstvo, biodiverzitet, zdravlje, vodni resursi, poljoprivreda i smanjivanje rizika od nepogoda.

Firme koje se prijave s partnerima iz ostalih država na Zapadnom Balkanu imaće prednost, navedeno je u pravilima. Mogu da se kandiduju preduzećima iz Severne Makedonije i mešoviti projekti na domaćem terenu ili uz učešće iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova* ili Albanije.

* Ovaj naziv je bez prejudiciranja statusa i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244 i mišljenjem Međunarodnog suda pravde o deklaraciji o nezavisnosti Kosova.
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Srbija broji stotine pozara godisnje deponijama gusi se u otrovnom dimu

Srbija broji stotine požara godišnje na deponijama, guši se u otrovnom dimu

26. jun 2020. - U blizini Priboja gore nesanitarna deponija i šuma pored nje. To možda i hiljaditi ovogodišnji požar na mestima odlaganja otpada u Srbiji.

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

26. jun 2020. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

26. jun 2020. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

26. jun 2020. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista