KelKos je, izgleda, pod istragom zbog svojih projekata u Štrpcu, a Matkos preti međunarodnom arbitražom. Nove vlasti navode da Kosovo* prilagođava politiku koja se tiče gradnje mini hidroelektrana potrebama građana i tvrde da će se usredsrediti na zaštitu životne sredine.
Vladi u Prištini nije poznato u kom su stanju vodotokovi i ona namerava da izradi plan upravljanja prema podacima iz predstojećeg pregleda, otkrio je jedan zvaničnik iz novog kabineta. Zamenik ministra infrastrukture i životne sredine izjavio je da su neki ulagači obavešteni da bi Kosovo* moglo privremeno da im zakoči projekte mini hidroelektrana i dodao da će izdavanje dozvola biti suspendovano.
Postojeće dozvole se ne ukidaju, naglasio je Avni Zogijani i rekao da je inspekcija poslata na gradilišta u Štrpcu. On je posetio Donju Bitinju, gde meštani zbog podizanja male hidroelektrane nemaju vodu već dva meseca.
Na celoj teritoriji je 14 aktivnih malih hidroelektrana i 21 projekat u razvoju
Srbi i Albanci već preko godinu dana zajedno protestuju protiv više ovakvih poduhvata u opštini na jugu. Na celoj teritoriji je 14 aktivnih malih hidroelektrana i 21 projekat u razvoju.
Zogijani tvrdi da su vlasti dosad služile jedino poslovnim interesima i gledale samo na razvoj infrastrukture. Po njegovom mišljenju, politika će morati da se dovede u ravnotežu s potrebama građana i fokus se pomera na životnu sredinu.
Taj zvaničnik je sugerisao da je bilo korupcije i pravnih prestupa pri izdavanju dozvola. Saglasnosti koje se tiču okoline i druga dokumentacija bile su samo formalnost, jer nisu stručno sastavljene, podvukao je i nagovestio da tužioci istražuju slučaj u Dečanu.
KelKos Energy Shpk, pod kontrolom austrijske kompanije Kelag-Kärntner Elektrizitäts AG, tamo ima tri male hidrocentrale. Zogijani je izjavio da je moguće da je firma počinila prevaru jer nije izgradila branu, što je bila obavezna, i da ima kontroverzi u građevinskim radovima.
Zogijani: Moguće je da je bilo korupcije i pravnih prestupa u izradi dozvola
Matkos Group iz Prištine, koji ima projekte u Štrpcu, odmah je zapretio arbitražom u Londonu.
U odvojenoj objavi na Fejsbuku, Zogijani je napisao da se prioriteti u upravljanju vodama menjaju i na prvo mesto stavio pijaću vodu i agrobiznis, a slede industrija i energetika. On je izjavio da je ekonomska korist od malih hidroelektrana, a najviše su derivacione, mnogo manja od štete po lokalna domaćinstva i poljoprivredu.
Ta tehnologija uništava staništa i onemogućava navodnjavanje, jer se vodotok preusmerava u kilometre cevi. Zamenik ministra je ocenio da se ona primenjuje iskjučivo zato što je jednostavnija i jeftinija.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.