Beograd će 5. i 6.decembra biti prestonica daljinske energetike jer će se na regionalnoj konferenciji okupiti vodeći stručnjaci iz regiona, Evrope i sveta da prezentuju najnovija rešenja u sistemima daljinskog grejanja i hlađenja.
Dejan Stojanović, direktor Poslovnog udruženja Toplane Srbije, pozvao je kolege iz ovog sektora da dođu na regionalnu konferenciju Obnovljivi izvori energije u sistemima daljinskog grejanja i hlađenja.
Konferencija (Program) će biti održana 5. i 6. decembra u Beogradu u okviru 50. Međunarodnog KGH kongresa i izložbe, a organizuju je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) i Savezno ministarstvo finansija Austrije u partnerstvu sa Međunarodnom agencijom za obnovljive izvore energije (IRENA).
Dejan Stojanović, direktor Poslovnog udruženja Toplane Srbije, kaže za Balkan Green Energy News da u Srbiji energetsku delatnost snabdevanja toplotnom energijom obavlja 60 sistema daljinskog grejanja. Za proizvodnju toplotne energije ovi sistemi koriste pretežno fosilna goriva – prirodni gas, mazut i ugalj.
„Uzimajući u obzir da sistemi daljinskog grejanja imaju ukupnu emisiju 1.730 ktCO2, 6.035 tSO2, 500 tčestica i 10 tNOx, moramo razmišljati kako da na ekonomski opravdan i finansijski isplativ način povećamo udeo obnovljivih izvora. Za dugoročnu održivost sistema daljinskog grejanja važno je promišljeno prilagođavanje ovog sektora obavezama i zahtevima vezanim za zaštitu planete. Cilj ove konferencije je prezentovanje dosadašnjih ideja i rada na povećanju primene obnovljivih izvora energije (toplane u Boru, Valjevu, Šapcu …)“, ističe Stojanović, koji je i jedan od govornika na konferenciji.
On je pozvao kolege iz sistema daljinskog grejanja da posete ovu konferenciju i upoznaju se sa najnovijim dešavanjima u ovoj oblasti, što će im pomoći da uspešno osmisle razvoj energetskih sistema kojima upravljaju.
Na konferenciji će biti predstavljeni primeri dobre prakse primene obnovljivih izvora u sistemima daljinskog grejanja u državama EU i okruženju, kao i rezultati studija za nekoliko gradova u Srbiji. Govoriće se, takođe, i o tehničkim izazovima u implementaciji ovih projekata.
Sonja Maličević (UNEP): Daljinska energija model za povećanje udela OIE
Sonja Maličević, tehnički koordinator daljinske energetike za Istočnu Evropu, Aziju Pacifik u UN Programu za životnu sredinu (UNEP), kaže za Balkan Green Energy News da je jedan od najbitnijih načina povećanja učešća obnovljivim izvorima energije u grejanju i hlađenju daljinska energija.
„Ekonomija razmjera koju nude sistemi daljinske energije može unaprijediti sisteme grijanja i hlađenja na OIE, poput biomase, otpadne toplote, solarno termalne. Ukupna potreba za toplotom i/ili hlađenjem različitih korisnika može pružiti odgovarajući obim i optimizirati upotrebu obnovljivih izvora koji na pojedinačnom nivou nisu održivi“, objasnila je ona.
Inicijativa za daljinsku energetiku u gradovima, koju vodi UNEP, aktivna je u 14 zemalja
Poslednjih pet godina UN program za životnu sredinu unapređuje svoj rad kroz Inicijativu za daljinsku energiju u gradovima.
„Trenutno smo aktivni u 14 zemalja, uključujući i Srbiju, gdje promovišemo modernu daljinsku energetiku, otključavajući potencijal energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije”, istakla je Maličević.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.