Podeli
Podeli
Regionalna energetska agencija Sjeverozapadne Hrvatske (REGEA) i Regionalna razvojna agencija Zlatibor (RRA Zlatibor) potpisale su memorandum o saradnji koji predviđa osnivanje prve energetske agencije u Srbiji, saopštila je REGEA.
REGEA i RRA Zlatibor će, u cilju uspostavljanja održivog i efikasnog modela energetske tranzicije, razmenjivati informacije, znanja i odgovarajuće prakse, ohrabrivati i podržavati sve vidove i oblike saradnje usmerene na stvaranje adekvatnih institucionalnih modela za koordinaciju energetske tranzicije, navodi se u saopštenju.
Direktor RRA Zlatibor Slavko Lukić rekao je da u trenutnoj situaciji ima dosta razloga da se razmišlja o strateškom pristupu održivom energetskom razvoju regiona i da je iz tog razloga, uz podršku GIZ DKTI projekta „Razvoj održivog tržišta bioenergije u Srbiji“, organizovana studijska poseta Hrvatskoj tokom koje je potpisan memorandum.
„Smatrali smo da je od presudne važnosti da naši partneri iz regiona iz prve ruke sagledaju modele koji [u Hrvatskoj] postoje duže vremena i pokazali su se izuzetno funkcionalnim“, rekao je on.
REGEA je, inače, pomogla Gradu Zagrebu da pripremi Akcioni plan energetski održivog razvoja i prilagođavanja klimatskim promenama.
Direktor REGEA: Energetske agencije u EU su lideri energetske tranzicije
Direktor REGEA Julije Domac rekao je da su energetske agencije u Evropskoj uniji svakako lideri energetske tranzicije, dodavši da REGEA veruje da će podrška kolegama iz Srbije u osnivanju energetske agencije predstavljati zajednički doprinos borbi protiv klimatskih promena.
On je dodao da REGEA posljednjih 11 godina ravnopravno sarađuje sa najboljima u Evropi i da ga raduje što agencija svojim znanjem i iskustvom može inspirisati i susede. Memorandum je potpisan u Energetskom centru Bračak, prvom takvom centru u Hrvatskoj.
Saša Vasilić, predsednik Radne grupe za biomasu i energetsku efikasnost Zlatiborskog okruga, rekao je da su poljoprivreda, turizam i prerađivačka industrija grane po kojima je ovaj region prepoznat i van granica Srbije, pa je zato od primarnog interesa da svoj budući razvoj bazira na cirkularnoj ekonomiji, efikasnoj upotrebi energije i niskougljeničnim procesima, kako bi se sačuvali resursi kojima raspolaže.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.