Otpad

Firmi Beo Čista Energija odobrene subvencije za dve elektrane na otpad u Vinči

Beo-cista-Energija-subvencije-za-dve-elektrane-na-otpad-Vinca

Slika: SUEZ

Objavljeno

07.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Firma Beo Čista Energija, koja sprovodi projekat sanacije stare i gradnju nove deponije, kao i gradnju spalionice otpada u Vinči, u blizini Beograda, dobila je status privremenog povlašćenog proizvođača za dve elektrane koje namerava da gradi.

To znači da će od države dobijati fid-in tarife ili subvencije za proizvodnju energije u dva svoja postrojenja.

Firma namerava da izgradi elektranu LGP Vinča, i elektranu EfW Vinča

Prvo je elektrana na deponijski gas i gas iz postrojenja za tretman komunalnih otpadnih voda (LGP Vinča), a drugo je elektrana na otpad (EfW Vinča), navodi se u Registru privremenih povlašćenih i povlašćenih proizvođača električne energije i proizvođača iz obnovljivih izvora energije koji vodi Ministarstvo rudarstva  i energetike.

Fid-in tarifa za elektranu na deponijski gas i gas iz postrojenja za tretman komunalnih otpadnih je 8,44 evrocenta po kWh, a za elektranu na otpad 8,57

Snaga elektrane na deponijski gas i gas iz postrojenja za tretman komunalnih otpadnih voda je  3,09 MW. Fid-in tarifa za ovo postrojenje je 8,44 evrocenta po kWh. Elektrana na otpad će imati snagu od 30,2 MW, a fid-in tarifa iznosi 8,57 evrocenti po kWh.

Ovo su prve subvencije koje je Ministarstvo odobrilo za elektrana deponijski gas i otpad. Država subvencije dodeljuje i za vetroelektrane, solarne elektrane, elektrane na biogas i biomasu, kao i za visokoefikasne kogeneracije.

Vlasnici firme Beo Čista Energija su francuska kompanija SUEZ, japanski konglomerat Itochu i Marguerite Fund

Vlasnici firme Beo Čista Energija su francuska kompanija SUEZ, japanski konglomerat Itochu i Marguerite Fund, panevropski fond koji investira u obnovljive izvore energije (OIE), energetiku i transport. SUEZ i Itochu su 2017. godine sklopili ugovor o javno-privatnom partnerstvu (JPP) na 25 godina sa Gradom Beogradom.

SUEZ i Itochu su 2017. godine sklopili ugovor o JPP na 25 godina sa Gradom Beogradom

Pre nekoliko dana Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) je saopštila da je odobrila kredit od 72,25 miliona evra za projekat u Vinči.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

7. oktobar 2019. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

7. oktobar 2019. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

Srbija digitalizovala izdavanje dozvola u energetici

7. oktobar 2019. - U Srbiji su uvedeni digitalni servisi za izdavanje i produžavanje dozvola u sektoru energetike i postupak izrade ekoloških studija

vetroparkovi prikljucak na mrezu eu windeurope izvestaj

WindEurope: Vetroparkovi snage 500 GW čekaju priključak na mrežu

7. oktobar 2019. - Pristup mreži je zamenio procedure za dobijanje dozvola kao usko grlo broj jedan za izgradnju vetroelektrana.