Električna energija

Srbija i Mađarska se nadaju spajanju berzi električne energije do kraja godine

srbija madjarska spajanje berzi elektricna energija

Pixabay/blickpixel

Objavljeno

23.08.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

23.08.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Srbija i Mađarska se nadaju da će planirano spajanje berzi električne energije, srpskog SEEPEX-a i mađarskog HUPX-a, biti obavljeno do kraja 2019. godine. Ujedinjenje će stvoriti moćnu regionalnu berzu u interesu čitavog regiona i omogućiti dvema berzama jedinstven nastup na tržištima električne energije u zemljama centralno-istočne i jugoistočne Evrope, rekao je srpski ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.

Spajanje berzi električne energije Srbije i Mađarske će povećati likvidnost njihovih dan-unapred tržišta, kao i rentabilnost i efikasnost poslovanja obe kompanije, rekao je Antić nakon jučerašnjeg sastanka sa mađarskim ministrom spoljnih poslova i trgovine Peterom Sijartom u Tapolki, u Mađarskoj.

Prema Antićevim rečima, to će rezultirati i ubrzavanjem procesa integracije srpskog tržišta električne energije u jedinstveno EU tržište, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.

Memorandum o spajanju SEEPEX i HUPX potpisan početkom 2018. godine

Prema ranijim izveštajima, Memorandum o razumevanju koji predviđa spajanje spot tržišta dve berze potpisan je u februaru 2018. godine, a pored SEEPEX-a and HUPX-a, potpisnici su bili i operatori prenosnog sistema Srbije, Elektromreža Srbije (EMS), i Mađarske, MAVIR, kao i Evropska berza električne energije (EPEX SPOT).

Tada je saopšteno da će sedište nove berze biti u Budimpešti i Beogradu i da će projekat biti otvoren za zainteresovane partnere koji bi želeli da se pridruže ovoj inicijativi, a čiji je cilj unapređenje procesa integracije dan-unapred tržišta električne energije u centralnoj i jugoistočnoj Evropi.

“Svih pet partnera saglasni su da potpisivanje sporazuma predstavlja bitan događaj kada je reč o integraciji regiona centralno-zapadne Evrope sa regionom centralno-istočne Evrope. Osim toga, unapređenje saradnje operatera prenosnih sistema i berzi električne energije u regionu centralno-zapadne, centralno-istočne i jugoistočne Evrope, biće i glavni pokretački faktor u predviđenoj saradnji i integraciji regiona jugoistočne Evrope sa jedinstvenim evropskim tržištem električne energije,” saopšteno je nakon potpisivanja memoranduma.

Srpski SEEPEX je licencirani operater tržišta za organizovano tržište električne energije. Osnovan je 2015. godine kao akcionarsko društvo državnog akcionarskog društva EMS i kompanije EPEX SPOT. Kao prva neevropska berza električne energije u regionu jugoistočne Evrope, SEEPEX nudi dan-unapred aukcije.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

23. avgust 2019. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

23. avgust 2019. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

23. avgust 2019. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

23. avgust 2019. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta