Sekretarijat Energetske zajednice (EZ) objavio je dokument „Konsolidacija procesa klimatskog planiranja u Ugovornim stranama Energetske zajednice„, koji Ugovornim stranama pruža koncizne i jasne smernice za konsolidaciju višestrukih procesa klimatskog i energetskog planiranja i međunarodnih obaveza u jedinstven proces, čime se obezbeđuje efikasnost i usklađenost.
Dokument je pripremljen u skladu sa Memorandumom o razumevanju o jačanju saradnje usmerene na podršku ugovornim stranama Energetske zajednice u Jugoistočnoj Evropi u izradi njihovih integrisanih Nacionalnih energetskih i klimatskih planova (NEKP), koji su u maju potpisali GIZ-ov projekat “Razvoj kapaciteta za izradu klimatskih politika u zemljama JIE, Istočne Evrope, Južnog Kavkaza i Srednje Azije – Faza III” (CDCP III), GIZ Otvoreni regionalni fond za Jugoistočnu Evropu – Energetska efikasnost (ORF-EE) i Sekretarijat Energetske zajednice.
Na regionalnoj radionici koju je organizovala Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije (IRENA) od 11-12. juna u Sarajevu, Dubravka Bošnjak, projektna menadžerka ORF-EE, najavila je zvaničan početak projekta i rekla da će „biti pružena podrška za uspostavljanje okvira za pripremu NEKP, jačanje saradnje između institucija odgovornih za energetske i klimatske politike na nacionalnom nivou i unapređenje rada Odbora za energetiku i klimu na regionalnom nivou“. Bošnjak je rekla i da je dokument „Konsolidacija procesa klimatskog planiranja u Ugovornim stranama Energetske zajednice“ pripremio institut NewClimate Institute (NCI), dok su Sekretarijat i Ugovorne strane institutu NCI dostavili tehničke podatke i povratne informacije.
Dokument sadrži detaljan prikaz različitih procesa planiranja koji se odvijaju u Ugovornim stranama i razmatra kako uskladiti vremenski okvir za predstavljanje rezultata i konsolidovati ih u jedinstven proces planiranja.
Nedostatak resursa za probno planiranje
Glavni proces je pokrenut početkom 2018. godine, kada je Energetska zajednica usvojila neobavezujuću Preporuku (2018/01/MCEnC) da se izvrše pripreme za izradu NEKP. U junu 2018. godine, Energetska zajednica je usvojila Smernice (PG 03/2018) za izradu NEKP, prema kojima ove planove treba izraditi za period od 2021. do 2030. godine, sa projekcijama do 2050.
U međuvremenu su sve Ugovorne strane započele druge procese energetskog i klimatskog planiranja, uključujući ažuriranje nacionalno utvrđenih doprinosa (NDC), dugoročnih strategija za niskoemisioni razvoj.
Mnoge od Ugovornih strana su takođe pripremile ili pripremaju i nacionalne energetske strategije.
Priprema svih tih strateških dokumenata i akcionih planova može ograničiti resurse za probno planiranje.
Četiri preporuke
NCI je zaključio da postoji preklapanje procesa klimatskog planiranja u svim Ugovornim stranama, što omogućava konsolidaciju na četiri preporučena načina:
- U nekim zemljama, srednjoročne klimatske strategije ne moraju da se izrađuju kroz posebne procese
- Ažurirani NDC mogu biti međunarodni izveštaji zasnovani na poslednjem NEKP ili drugom planu ili strategiji klimatske akcije
- Ugovorne strane treba da imaju jasno definisane uloge i mandate za međuministarska koordinaciona tela, radne grupe i timove za prikupljanje podataka i
- U pripremi nacionalnih komunikacija UNFCCC-u treba koristiti izveštaje o napretku i obratno.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.