OIE

Građani RS platili više od 6 miliona evra podsticaja za male hidroelektrane u 2018.

Gradjani-platili-vise-od-6-miliona-evra-podsticaja-za-male-hidroelektrane

Foto: Pixabay

Objavljeno

20.03.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.03.2019.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske (RS) objavilo je pregled pravnih i fizičkih lica koja su koristila podsticaje za proizvodnju električne energije u malim hidroelektranama od 2016. do 2018. godine.

Iz spiska je vidljivo da je u prošloj godini proizvođačima struje iz malih hidrolektrana (MHE) odobreno 12,5 miliona KM podsticaja (više od 6 miliona evra), koji svaki mesec uz račune za struju plaćaju građani RS. U 2017. godini isplaćeno je 7,9 miliona KM podsticaja, a godinu ranije 8 miliona KM, piše Capital.ba.

U prošloj godini podsticaje je dobila 21 firma za 27 malih hidroelektrana, a najveći iznos odobren je firmi Hidroinvest iz Rogatice. Za proizvodnju struje iz dve male hidroelektrane ovoj firmi prošle godine je odobreno više od 3 miliona KM.

U prošloj godini podsticaje je dobila 21 firma za 27 malih hidroelektrana, a najveći iznos odobren je firmi Hidroinvest iz Rogatice

Sledi firma EHE, kojoj je za dve MHE odobreno oko 2 miliona KM, zatim zavisno preduzeće Elektoprivrede Republike Srpske (ERS) – Elektrodistribucija Pale, kojoj je odobren podsticaj od 1,7 miliona KM, i firma Eling MHE, koja je za dve MHE dobila 1,4 miliona KM.

Iako su sve češće mogu čuti ocene da uspostavljeni sistem koncesionih naknada i podsticaja za male hidroelektrane u BiH nije dobar i da nema ekonomsku opravdanost, Republika Srpska će i dalje nastaviti da subvencioniše proizvodnju struje iz malih hidroelektrana, piše Capital.ba.

Umesto za MHE, ukinuti su podsticaji za vetroparkove, koji su za prirodu znatno manje štetni

Iako je direktor ERS-a Luka Petrović najavljivao da će se ukinuti podsticaji za male hidroelektrane, Narodna skupština RS je nedavno po hitnom postupku, na predlog Vlade, izmenila Zakon o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji, čime su umesto za MHE, ukinuti podsticaji za vetroparkove, koji su za prirodu znatno manje štetni, piše portal.

Ovo je jedna od velikih promena regulatornog okvira koje su dešavaju u zemljama Energetske zajednice, među kojima su Severna Makedonija, Bosna i Hercegovina i Crna Gora.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

20. mart 2019. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

crna gora italija admir sahmanovic kabl solar vetar investicije

Šahmanović: U Crnoj Gori u razvoju projekti za solar i vetar snage 4.000 MW

20. mart 2019. - U Crnoj Gori su u razvoju solarne elektrane i vetroparkovi koji će sadašnji kapacitet za...

Proizvodnja struje uglja Finskoj zanemarljiva gasenja jednog postrojenja

Proizvodnja struje iz uglja u Finskoj zanemarljiva nakon gašenja jednog postrojenja

20. mart 2019. - Helsinki je zatvorio svoje poslednje postrojenje na ugalj, a udeo uglja u proizvodnji struje u Finskoj je i pre toga iznosio nekoliko promila

evropa solar nuklearke cene struje pojeftinjenje eurelectric

Eurelectric: Solar i nuklearke u martu za 30 odsto snizili cene struje u Evropi

20. mart 2019. - Proizvodnja električne energije u solarnim i nuklearnim elektranama, u kombinaciji sa lepšim vremenom, doveli su do pojeftinjenja