Vesti

Đaci iz Hrvatske uključuju se u globalni protest protiv klimatskih promena

djaci-hrvatska-globalni-protest-klimatske-promene

Photo: https://twitter.com/GretaThunberg

Objavljeno

09.03.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

09.03.2019.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Učenici srednjih škola iz Hrvatske pridružiće se 15. marta srednjoškolcima iz ukupno 85 zemalja širom sveta koji već godinu dana protestuju u okviru pokreta pod nazivom „Globalni klimatski protest za budućnost“ koji je pokrenula prošle godine mlada Šveđanka Greta Thunberg (16). Broj protesta raste iz dana u dan, a učenici iz Hrvatske priključuju se srednjoškolcima iz Slovenije, Rumunije i Severne Makedonije.

Pokret koji je pre godinu dana pokrenula mlada Šveđanka Greta Thunberg, posle godinu dana okuplja srednjoškolce iz čak 85 zemalja širom sveta. Mlađe generacije, iako još u školskim klupama, veoma su zabrinute za budućnost planete, i dok njihovi roditelji prilično pasivno posmatraju kako klimatske promene napreduju, deca su odlučila da borbu za normalnu budućnost koja podrazumeva snažnu akciju protiv klimatskih promena, uzmu u svoje ruke.

Mlade komšije iz Hrvatske, kako prenosi portal Srednja, okupiće se u Zagrebu, gde je policiji i predat zahtev učenika za okupljanje.

Evropski srednjoškolci masovno u protestima, političari negoduju

Broj protesta koje organizuju srednjoškolci širom Evrope iz dana u dan se povećava. Ipak, iako bismo mogli očekivati da će evropski političari, koji i sami zagovaraju snažnu klimatsku akciju, podržati svoje mlade sugrađane, oni na to ne gledaju blagonaklono, a belgijska ministarka zaštite životne sredine Joke Schauvliege, ostala je bez ministarske fotelje jer je učenike optužila da idu na proteste da ne bi išlu u školu, odnosno da su podpali pod uticaj neimenovanih izvora.

Nemačka kancelarka Angela Merkel takođe je iznenadila mnoge kada je proteste povezala sa spoljnim faktorima. Merkelova je rekla da u Nemačkoj deca protestvuju da bi zaštitili klimu i da je to važno pitanje, ali da je „nemoguće zamisliti da nemačka deca, odjednom i bez spoljašnjeg uticaja, dođu na ideju da treba da učestvuju u ovom procesu“. Njena izjava se dovodi u vezu i sa komentarima koje je iznela na godišnjoj Minhenskoj bezbedonosnoj konferenciji, kada je pomenula proteste nakon razgovora o hibridnom ratovanju  koje kao pretnja dolazi od Rusije.

Novi protest zakazan za 15. mart 

U petak, 15.marta ponovo će đaci izaći na ulice u ukupno 78 zemalja u kojima će biti organizovano ukupno 939 događaja. Na društvenim mrežama zaživelo je nekoliko  hashtag-ova, poput #FridaysforFuture i #ClimateStrike. Obavezno ih upratite!

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

bih trebinje vetroelektrana zhongbo

Zhongbo Group planira da izgradi vetroelektranu kod Trebinja

9. mart 2019. - Odbornici Skupštine grada Trebinja dali saglasnost za početak pripreme zoning plana, koji je prvi korak ka gradnji vetroelektrane Trebinje 1

Energetska zajednica Zapadni Balkan detaljno isplanira mere pravednu tranziciju

Energetska zajednica: Zapadni Balkan treba da detaljno isplanira mere za pravednu tranziciju

9. mart 2019. - U novim smernicama za pravednu tranziciju, Sekretarijat Energetske zajednice je ukazao na nedostatak regulative i mera na Zapadnom Balkanu

GGF partnerstvo Svedskom agencijom medunarodni razvoj saradnju Sida

GGF uspostavio partnerstvo sa Švedskom agencijom za međunarodni razvoj i saradnju

9. mart 2019. - GGF i Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju pojačavaju zeleno kreditiranje na Zapadnom Balkanu i u Istočnom susedstvu EU

Maja Macic, Alkazar Energy

Maja Maćić: Alcazar Energy širi prisustvo na Zapadnom Balkanu

9. mart 2019. - Maja Maćić, direktorka za Balkan kompanije Alcazar Energy, izjavila je na Beogradskom energetskom forumu da kompanija očekuje početak građevinskih aktivnosti za neke projetke već ove godine.