OIE

Taaleri i Masdar pokreću zajedničke investicije u vetroenergetske i solarne projekte u CIE

Foto: Twitter.com/Masdar

Objavljeno

15.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Finska kompanija Taaleri Energia, koja razvija vetroenergetske i solarne projekte i upravlja fondovima, i Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) potpisali su danas ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća za razvoj projekata obnovljivih izvora energije (OIE) u centralnoj i istočnoj Evropi (CIE).

Kompanije Masdar i Taaleri, koje već uspešno sarađuju u regionu Zapadnog Balkana, sada planiraju da prošire saradnju na razvoju vetroenergetskih i solarnih fotonaponskih projekata, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Odluka kompanija Masdar i Taaleri da zajednički razvijaju projekte OIE u regionu CIE delimično je zasnovana na predviđenom rastu sektora obnovljivih izvora energije i značajnim potencijalnim kapacitetima OIE u regionu. U ove kapacitete se ubrajaju vetroenergetski projekti na kopnu u Poljskoj, gde se očekuje izgradnja 3 GW novih kapaciteta u narednih nekoliko godina.

U saopštenju se podseća i da su multilateralne institucije pozvale zemlje Zapadnog Balkana da sagledaju mogućnosti za zamenu značajnog dela zastarelih kapaciteta na ugalj, ukupne snage 9 GW, obnovljivim izvorima energije. Podseća se i da Grčka planira izgradnju novih 2,3 GW solarnih i vetroenergetskih kapaciteta do kraja 2020. godine.

Masdar ulaže u najveće vetroparkove u Srbiji i Crnoj Gori

Zajedničko preduzeće će dodatno ojačati strateško partnerstvo kompanija Masdar i Taaleri na polju OIE. Fond Taaleri Energia SolarWind I i Masdar su do sad zajednički ulagali u Čibuk 1, vetropark instalisane snage 158 MW u Srbiji, i Baynouna Solar Energy Company, kompaniju koja gradi solarnu elektranu snage 248 MWp, najveću u Jordanu.

Masdar razvija portfolio projekata OIE na Balkanu ulaganjem u velike vetroenergetske projekte na kopnu. U regionu Zapadnog Balkana, uz vetropark Čibuk 1 u Srbiji, koji je u režimu fid-in tarifa, Masdar je u 2017. objavio i da je kupio udeo od 49% u vetroparku Krnovo instalisane snage 72 MW.

Krnovo, najveći i jedini vetropark koji već proizvodi električnu energiju u Crnoj Gori, prima državne podsticaje za OIE.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

severna makedonija stip vetropark alcaraz kalderon mickoski

Počela gradnja vetroparka Štip u Severnoj Makedoniji – najvećeg na Zapadnom Balkanu

15. januar 2019. - Položen je kamen temeljac za vetropark Štip snage 400 MW u koji će kompanija Alcazar Energy Partners investirati 500 miliona dolara

bih solar republika srpska rogatica Elektrohertz koncesija

Elektrohertz dobio koncesiju za gradnju solarne elektrane u Republici Srpskoj

15. januar 2019. - Krajem maja u BiH je započela gradnja najveće solarne elektrane snage 125 MW, a poslednja koja je zvanično otvorena je elektrana Stolac

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

15. januar 2019. - Prioritetni projekti u Sloveniji za solarne i vetroelektrane, sa skladištenjem energije ili bez njega, mogu da dobiju grantove iz Modernizacionog fonda EU

envision zeleni vodonik amonijak

U Kini otvorena najveća fabrika zelenog vodonika i amonijaka na svetu

15. januar 2019. - Fabrika trenutno može da proizvede 320.000 tona zelenog amonijaka godišnje, a do 2028. bi kapacitet trebalo da poraste na 1,5 miliona tona.