OIE

Taaleri i Masdar pokreću zajedničke investicije u vetroenergetske i solarne projekte u CIE

Foto: Twitter.com/Masdar

Objavljeno

15.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.01.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Finska kompanija Taaleri Energia, koja razvija vetroenergetske i solarne projekte i upravlja fondovima, i Masdar iz Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE) potpisali su danas ugovor o osnivanju zajedničkog preduzeća za razvoj projekata obnovljivih izvora energije (OIE) u centralnoj i istočnoj Evropi (CIE).

Kompanije Masdar i Taaleri, koje već uspešno sarađuju u regionu Zapadnog Balkana, sada planiraju da prošire saradnju na razvoju vetroenergetskih i solarnih fotonaponskih projekata, navodi se u zajedničkom saopštenju.

Odluka kompanija Masdar i Taaleri da zajednički razvijaju projekte OIE u regionu CIE delimično je zasnovana na predviđenom rastu sektora obnovljivih izvora energije i značajnim potencijalnim kapacitetima OIE u regionu. U ove kapacitete se ubrajaju vetroenergetski projekti na kopnu u Poljskoj, gde se očekuje izgradnja 3 GW novih kapaciteta u narednih nekoliko godina.

U saopštenju se podseća i da su multilateralne institucije pozvale zemlje Zapadnog Balkana da sagledaju mogućnosti za zamenu značajnog dela zastarelih kapaciteta na ugalj, ukupne snage 9 GW, obnovljivim izvorima energije. Podseća se i da Grčka planira izgradnju novih 2,3 GW solarnih i vetroenergetskih kapaciteta do kraja 2020. godine.

Masdar ulaže u najveće vetroparkove u Srbiji i Crnoj Gori

Zajedničko preduzeće će dodatno ojačati strateško partnerstvo kompanija Masdar i Taaleri na polju OIE. Fond Taaleri Energia SolarWind I i Masdar su do sad zajednički ulagali u Čibuk 1, vetropark instalisane snage 158 MW u Srbiji, i Baynouna Solar Energy Company, kompaniju koja gradi solarnu elektranu snage 248 MWp, najveću u Jordanu.

Masdar razvija portfolio projekata OIE na Balkanu ulaganjem u velike vetroenergetske projekte na kopnu. U regionu Zapadnog Balkana, uz vetropark Čibuk 1 u Srbiji, koji je u režimu fid-in tarifa, Masdar je u 2017. objavio i da je kupio udeo od 49% u vetroparku Krnovo instalisane snage 72 MW.

Krnovo, najveći i jedini vetropark koji već proizvodi električnu energiju u Crnoj Gori, prima državne podsticaje za OIE.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija francuska kriticne sirovine nuklearna energija otpad makron vucic

Francuska i Srbija potpisale pet sporazuma za kritične sirovine, otpad i energetiku

15. januar 2019. - Dogovorena saradnja u vezi sa nuklearnom energijom, potpisani ugovori o kreditu za EMS i gradnji postrojenja za prećišćavanje otpadnih voda

coldplay, odzivost, turneja Music of the Spheres

Coldplay smanjio ugljenični otisak svetske turneje za 59 odsto

15. januar 2019. - Britanski bend Coldplay pokazao je kroz niz inovativnih poteza i mera da je održivost muzičke industrije moguća

damir miljevic bih solar energetska tranzicija

Država blokira domaćinstva i privredu da koriste solarnu energiju u BiH

15. januar 2019. - Damir Miljević je naglasio da je veliki problem BiH i što se nije ozbiljno krenulo u dijalog o zatvaranju rudnika i termoelektrana na ugalj

kina solar vetar rekord ciljevi

Kina je 6,5 godina pre roka dostigla ciljeve za solar i vetar

15. januar 2019. - Do kraja jula dostigla je ukupni instalisani kapacitet za proizvodnju električne energije u vetroparkovima i solarnim elektranama od 1.200 GW