Hrvatski Sabor usvojio je Zakon o izmenama i dopunama dopunama Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoefikasnoj kogeneraciji. Tekst zakona objavljen je na sajtu Narodnih novina.
Zakonom se predviđa početak rada EKO bilansne grupe 1. januara 2019. godine. EKO bilansnu grupu čine proizvođači električne energije i druga lica koja obavljaju delatnost proizvodnje električne energije, a koja imaju pravo na podsticajnu cenu.
U međuvremenu, Hrvatska berza električne energije (CROPEX) podsetila je da je u toku javna rasprava o Nacrtu predloga Uredbe o udelu neto isporučene električne energije povlašćenih proizvođača, kojom bi se obaveza otkupa zelene energije od strane snabdevača po referentnoj ceni smanjila sa dosadašnjih 100% na 70%.
Preostalih 30% energije će se prodavati direktno na CROPEX-u. Ova odluka predstavlja prvi korak ka punoj liberalizaciji tržišta zelene električne energije u Hrvatskoj, navodi se u saopštenju CROPEX-a.
U javnoj raspravi trenutno je i Nacrt predloga Uredbe o podsticanju proizvodnje električne energije iz OIE, piše energetika-net.
Nacrtom se predviđa metodologija za izračunavanje maksimalnih referentnih vrijednosti i maksimalnih garantovanih otkupnih cena električne energije, kao i naknada koju plaćaju članovi EKO bilansne grupe.
Takođe, nacrtom se reguliše pitanje sistema premija kao nastavka podsticanja OIE u Hrvatskoj nakon sistema fid-in tarifa.
Prvi tender za dodelu tržišne premije predviđa se u prvoj polovini 2019.
Ubuduće će Hrvatski operator tržišta energije (HROTE) sprovoditi tenderske procedure za dodelu tržišne premije i za podsticanje garantovanom cenom prema raspoloživim kvotama, a prvi takav tender trebalo bi da se sprovede u prvoj polovini 2019. godine, stoji u tekstu nacrta uredbe, kako piše energetika-net.
Obe uredbe bi trebalo da stupe na snagu početkom 2019. godine.
Konsultant Edo Jerkić izjavio je za portal da je najznačajnija izmena Zakona o obnovljivim izvorima energije i visokoefikasnoj kogeneraciji uvođenje neto merenja (net metering) za domaćinstva, što bi uz uredbu o jednostavnijem priključku malih solara trebalo da poveća interes za ugradnju fotonaponskih sistema.
Jerkić dodaje i da neki investitori nisu uopšte zainteresovani za tendere za premiju, već im treba olakšati procedure i stvoriti uslove za korporativni PPA (ugovor o otkupu električne energije). Prema Jerkićevim rečima, pitanje je da li je korporativni PPA trenutno uopšte moguć.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.