Životna sredina

Banjaluka započela izradu Akcionog plana za zeleni grad

zeleni grad

Slika: Banjaluka

Objavljeno

19.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Banjaluka je započela pripremu Akcionog plana za zeleni grad, koji će, prema rečima gradonačelnika Igora Radojičića, uz Strategiju razvoja grada i novi urbanistički plan biti treći veliki temeljni dokument na kojem će se zasnivati održivi razvoj grada u narednih deset godina.

– Banjaluka će pokušati da dobije prvi Akcioni plan za zeleni grad u BiH, i ne samo zato što je to standard u evropskim gradovima, nego što nam to treba – istakao je Radojičić tokom uvodnog sastanka za pripremu akcionog plana Zelenog grada, kojem su u Banskom dvoru prisustvovali i predstavnici Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u BiH, nadležnih ministarstava i institucija, preduzeća i nevladinog sektora.

Izradu Akcionog plana finansiraće EBRD grantom od 300.000 evra.

Radojičić je naveo da će akcioni plan razraditi renomirane konsultantske kuće koje rade širom sveta na sličnim projektima.

„Lokalne specifičnosti ćemo ukombinovati sa njihovim globalnim iskustvom i verujem da ćemo u narednih godinu dana, koliko je planirano da traje priprema dokumenta, dobiti izuzetno kvalitetan set praktičnih mera za naš grad“, rekao je Radojičić.

Pod segmentom Zelenog grada podrazumeva se, između ostalog, saobraćaj, energetska efikasnost, zelene površine, održivi razvoj, vodosnabdevanje, kanalizacija, odlaganje i prerada otpada, od kojih će svaka oblast biti posebno razrađena.

Šef Kancelarije EBRD-a u BiH Ian Brown zadovoljan je što je Banjaluka pokrenula pripremu akcionog plana Zelenog grada.

„Ideja je da se identifikuju svi izvori zagađenja i ekološki problemi u gradu i onda daju predlozi kako ih rešiti jedan po jedan. Kao rezultat, trebali bismo imati konkretan plan koji grad treba da sprovede, reši utvrđene probleme i postane zeleni grad“, zaključio je Brown.

Zeleni grad deo Strategije razvoja od 2018. do 2027.

Početkom avgusta Gradski razvojni tim je razmatrao sektorske politike koje će biti uključene u Strategiju razvoja Banjaluke od 2018. do 2027. godine, čiji se nacrt priprema.

Četiri strateška cilja su razvoj Zelenog grada, koji podrazumeva zaštitu životne sredine i razvoj infrastrukture, zatim razvoj koncepta Pametnog grada, koji podrazumeva modernizaciju različitih vrsta usluga, izgradnja povoljnog poslovnog okruženja i razvoj društvenih delatnosti, kao što su zdravstvo, obrazovanje, sport i kultura.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

UP Catalyst, ugljenični nanomaterijali

Evropa ulaže u tehnologiju koja pretvara emisije CO2 u ugljenične materijale

19. septembar 2018. - Estonska kompanija UP Catalyst osigurala je kredit od 18 miliona evra od EIB-a za pretvaranje ispuštenog CO2 u vredne ugljenične materijale

Spor ilegalne deponije Struge Sud za ljudska prava Strazburu

Spor oko ilegalne deponije kod Struge seli se u Sud za ljudska prava u Strazburu

19. septembar 2018. - Makedonsko udruženje mladih pravnika (MZMP) iz Skoplja poručuje da mu je jedina nada za pravdu po pitanju ilegalne deponije kod Struge sada van zemlje

protestu Bijeljini nece biti rudnika litijuma na Majevici

Na protestu u Bijeljini poručeno da neće biti rudnika litijuma na Majevici

19. septembar 2018. - Uz podršku lokalne samouprave, građani severoistočne BiH su u Bijeljini protestovali protiv planova rudarske eksploatacije litijuma na Majevici, kao i retkih metala

hrvatska metan greenpeace catf merenja nafta gas ina

Greenpeace: Hrvatska među tri zemlje EU sa najvećim ispuštanjem metana iz naftne i gasne mreže

19. septembar 2018. - Grinpis Hrvatska je saopštio da je po prvi put sprovedeno veliko nezavisno istraživanje o ispuštanju metana na gasnoj i naftnoj infrastrukturi