Nakon sprovedenog postupka javne nabavke, Opština Priboj je zaključila ugovor vredan 89,9 miliona dinara o projektovanju, nabavci i ugradnji kotlovskog postrojenja na biomasu, sa grupom izvođača MPP Jedinstvo Sevojno, nosilac posla, Viessmann Beograd i Čip Prokuplje, članovi grupe izvođača, sa podizvođačem Axis građevinski biro Novi Sad.
Sredstva za izgradnju kotlovskog postojenja u Priboju, obezbedila je Kancelarija za upravljanje javnim ulaganjima preko Vladinog Programa obnove i unapređenja objekata javne namene u javnoj svojini u oblasti obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite.
Ovo će biti druga kotlarnica na biomasu u opštini Priboj, kapaciteta 1.800 kW, koja će grejati javne objekte u novom delu grada. Prva kotlarnica instalirana je u novembru 2016. godine.
Novo kotlovsko postrojenje grejaće osnovne škole „Vuk Karadžić“ i „Desanka Maksimović“, Mašinsko-elektrotehničku školu i Gimnaziju, kao i Dečiji dispanzer.
“Kao gorivo, kotlarnica će koristiti drvnu sečku, pretežno od jele i smrče, što će dovesti do određenih ušteda, imajući u vidu da je sečka povoljniji energent i od peleta i mazuta, a novo postrojenje će obezbediti sigurne grejne sezone u objektima u kojima borave deca”, navodi se u saopštenju Opštine Priboj.
Usaglašavanje projekta za gradsku toplanu
Saša Vasilić, zamenik gradonačelnika Priboja, kaže za Balkan Green Energy News da radovi na drugoj kotlarnici predstavljaju drugu fazu prelaska sistema daljinskog grejanja sa fosilnih gorva na obnovljive izvore energije (OIE). Prva faza je bilo prebacivanje kotlarnice za četiri zgrade na pelet 2016. godine, a treća će biti prelazak kompletnog gradskog grejanja, odnosno gradske toplane, na sečku.
“Upravo sa konsultantima KfW-a pregovaramo i nadam se da ćemo početkom jeseni raspisati javnu nabavku za gradsku toplanu. Bićemo među prvima ili možda prvi koji će gradsku toplanu prebaciti sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije (OIE), tačnije na drvnu sečku. To ćemo uraditi u saradnji sa Ministarstvom rudarstva i energetike, kao i inostranim partnerima KfW i GIZ”, objasnio je on.
Sredinom prošle godine Ministarstvo i predstavnici nemačke razvojne banke KfW i Vlade Švajcarske potpisali su sporazume o prelasku deset toplana sa fosilnih goriva na biomasu, među kojima je i Priboj.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.