Žene imaju sve veći značaj u energetskoj tranziciji regiona jugoistočne Evrope i njihova uloga je sve važnija, ali potrebno ih je podržati i raditi na daljem jačanju njihovih kapaciteta, vidljivosti i zastupljenosti. Nakon uspešno realizovane prve faze u Srbiji, projekat Žene u održivoj energetici JIE (WISE SEE) uskoro kreće sa implementacijom u regionu, sa ciljem da značajno doprinese procesu tranzicije ka čistim i održivim rešenjima i odlučnijoj borbi protiv klimatskih promena.
Dan pre održavanja Foruma o održivosti i Ministarskog saveta, Energetska zajednica je u saradnji sa Centrom za promociju održivog razvoja – CPOR organizovala koktel na kome su učesnicima ovih skupova predstavljeni dosadašnji rezultati projekta Žene u održivoj energeticiji JIE (WISE SEE) u Srbiji, kao i planovi za regionalno širenje. Govornici na skupu, direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač, direktorka za energetsku politiku u Generalnom direktoratu za energetiku Evropske komisije Megan Ričards i Branislava Jovičić, predsednica Centra za održivi razvoj – CPOR, bili su jednoglasni u oceni da je uloga žena u energetskoj tranziciji važna i da je potrebno dalje raditi na njihovom jačanju i povezivanju, a da je projekat WISE pravi primer i format kako to uspešno uraditi ne samo u regionu, već i globalno.
Pozdravljajući skup, Janez Kopač je ukazao na sve veći broj žena koje imaju aktivnu ulogu u energetskom sektoru, navodeći kao dobar primer i Sekretarijat Energetske zajednice u kome žene čine dve trećine zaposlenih i zauzimaju isto toliko rukovodećih mesta na pozicijama rukovodilaca sektora.
„Tema rodne ravnopravnosti i uopšte žena u energetici veoma je važna i mi u Direktoratu za energetiku takođe pokušavamo da je promovišemo i uvrstimo u regulatorni okvir. U okviru paketa Čista energija za sve Evropljane, jedna od najvažnijih stvari je i pozicioniranje potrošača u sam centar energetske tranzicije. Žene su odgovorne za najveći deo potrošnje energije u domaćinstvima i u ovom segmentu je njihova uloga veoma važna. Takođe, žene su više pogođene i energetskim siromaštvom, s obzirom da ono posebno pogađa samohrane roditelje, a u ovoj kategoriji više je žena nego muškaraca“, rekla je Megan Ričards i dodala da Evropska komisija takođe želi da ohrabri mlade žene da se opredele za STEM studije (Science, Technology, Engineering, Maths), a kasnije i ove poslove, i da je u tom smislu sektor energetike veoma interesantan. „Uopšte, ceo proces energetske tranzicije ka čistim i održivim rešenjima ima ogroman potencijal, i u tom procesu uloga žena jeste i dalje će biti veoma važna“, naglasila je Ričards.
Branislava Jovičić predstavila je dosadašnje rezultate projekta WISE u Srbiji i naglasila značaj dalje implementacije projekta u drugim zemljama regiona. „Naš region još uvek nije istinski prihvatio energetsku tranziciju kao mogućnost za razvoj, već o njoj i dalje razmišlja kao o nametnutim obavezama od strane Evropske unije ili Energetske zajednice. Potrebno je da se ta percepcija promeni, a žene, kao nosioci održivog razvoja i lideri promene, mogu značajno da doprinesu ovom važnom zadatku i zato pozivamo sve organizacije i institucije koje žele da pomognu da se naš projekat realizuje i u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, Albaniji i drugim zemljama, da nas podrže u ovom važnom poslu“, poručila je Jovičić.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.