OIE

Biogasno postrojenje u Botošu će prvo u Srbiji koristiti otpadnu toplotnu energiju

Biogasno postrojenje u Botosu ce prvo u Srbiji koristiti otpadnu toplotnu energiju

Slika: bioelektra.rs

Objavljeno

21.04.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.04.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Biogasno kogenerativno postrojenje (CHP)  za proizvodnju električne i toplotne energije iz biomase u vojvođanskom selu Botoš, bi moglo biti prvo postrojenje u Srbiji koje bi koristilo otpadnu toplotnu energiju za grejanje lokalnih javnih i drugih objekata.

Postrojenje bi podršku za ovaj projekat u selu koje broji oko 2.000 stanovnika, moglo da dobije od Ministarstva zaštite životne sredine nemačke pokrajine Baden-Virtemberg i programa Razvoj održivog tržišta bioenergije u Srbiji, koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), navodi se na portalu grada Zrenjanina.

Botoški CHP pogon snage 600 kW kompanije Bioelektra otvoren je 2016. godine i koštao je oko 2,5 miliona evra. Izgradnju je pomogla Vlada Holandije, koja je donirala opremu vrednu 688.000 evra. Sa 275.000 evra bespovratnih sredstava podršku je dalo Ministarstvo rudarstva i energetike.

Branislav Pomoriški, vlasnik firme Bioelektra, istakao je da GIZ čini sve napore za sprovođenje ideje daljnskog grejanja u Botošu.

„Ideja je vrlo realna, i u skorijoj budućnosti možemo očekivati da Botoš bude prvo selo u Srbiji sa daljinskim grejanjem“, dodao je Pomoriški, prilikom posete državnog sekretara pokrajine Baden-Virtemberg Andreja Baumana.

Planirano povećanje snage elektrane tri puta

Gradonačelnik Zrenjanina Čedomir Janjić rekao je da je reč o sjajnoj ideji, koja bi uštedela novac i toplotnu energiju. „Ulažemo dodatne napore da nađemo partnere i isfinansiramo sam toplovod do centra sela gde se nalaze javne ustanove, i da naravno kompletan projekat bude ekonomski isplativ za krajnje korisnike”, rekao je on.

Planira se da instalisana snaga postrojenja bude podignuta na 1,8 MW, uz godišnju proizvodnju 15 miliona kWh struje, u poređenju sa sadašnjih 5 miliona kWh.

Osim 5.000 kvadratnih metara javnih objekata u Botošu, toplom vodom iz Bioelektre moglo bi da se zagreva i 3.000 kvadrata kuća i stanova.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

21. april 2018. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

21. april 2018. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

21. april 2018. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

21. april 2018. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta