Životna sredina

U potrazi za zagađivačem godine i zaštitnicima životne sredine u Srbiji

Slika: ekoloskicentar.org

Objavljeno

16.03.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.03.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Do 15. aprila ove godine traje glasanje za najvećeg zagađivača životne sredine u Srbiji, kao i za deset najboljih zaštitnika životne sredine u 2017.godini. Akciju organizuju Drugi program Radio Beograd  i Pokret gorana Vojvodine.

Crni list zagađivaču, a Zeleni list zaštitnicima – tradicionalne povelje ove akcije, biće dodeljeni na svečanosti krajem aprila u Sremskim Karlovcima.

Ovu najveću i najstariju ekološku akciju u Srbiji pokrenuli su pre 35 godina Ekološki magazin Čekajući vetar Drugog programa Radio Beograda i Društvo za čistoću vazduha Srbije. Pokret gorana Vojvodine pridružio se 2010. godine.

Cilj akcije Tražimo zagađivača godine i zaštitnike životne sredine nagrađivanje napora pojedinaca ili kolektiva, u očuvanju i unapređenju životne sredine i ukazivanje na subjekte i pojave koje utiču i dovode do njene degradacije.

Žiri sastavljen od predstavnika organizatora akcije, procenjuje konkretan učinak nominovanih – koliko je značajno i ubedljivo njihovo delovanje na razvijanje ekološke svesti putem masovnih medija, interneta, predavanja, kampanja i ekološko-umetničkih projekata.

U saopštenju organizatora navodi se da je ova akcija u proteklih 35 godina značajno doprinela podizanju svesti o potrebi zaštite, očuvanja i unapređenja prirodnog okruženja u Srbiji. Posebno je, navodi se, dodela Crnog lista uticala na ponašanje dotadašnjih zagađivača, od kojih su neki posebnim angažovanjem, u relativno kratkom razdoblju, postali dobitnici Zelenog lista.

U akciji mogu učestvovati svi zainteresovani građani: pojedinci, novinari, udruženja, organizacije, institucije i drugi, tako što će popuniti prijavne formulare na web stranici  i poslati ih na e-mail adresu office@pgv.org.rs, zaključno sa 15. aprilom .

Akcija se organizuje uz podršku CSOnnect programa podrške civilnom društvu u oblasti zaštite životne sredine koji finansira Švedska međunarodna agencija za razvoj i saradnju (SIDA).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Australijska kompanija Volt Resources potragu litijumom Srbiji

Australijska kompanija čeka da se uključi u potragu za litijumom u Srbiji

16. mart 2018. - Volt Resources čeka dozvolu za geološka istraživanja u zapadnoj Srbiji, uključujući područje pored lokacije Rio Tintovog planiranog rudnika

jadar litijum rio tinto vlada srbije uredba

Vlada Srbije novom uredbom odblokirala projekat Jadar

16. mart 2018. - Vlada Srbije usvojila je uredbu kojim je projekat Jadar vraćen u stanje pre donošenja uredbe kojom je zaustavljen, a koju je nedavno Ustavni sud proglasio neustavnom

Ustavni sud Srbije odluku u korist Rio Tinta

Ustavni sud Srbije doneo odluku u korist Rio Tinta

16. mart 2018. - Ustavni sud Srbije je proglasio ukidanje prostornog plana za projekat Jadar iz 2022. neustavnim i nezakonitim, presudivši tako u korist Rio Tinta

Demonstranti katanac ulaz Ustavni sud Srbije Rio Tintovog projekta Jadar

Demonstranti stavili katanac na ulaz u Ustavni sud Srbije zbog Rio Tintovog projekta Jadar

16. mart 2018. - Ne damo Jadar i SEOS su održali protestni skup ispred Ustavnog suda protiv Rio Tintovog projekta rudnika litijuma i postrojenja za preradu