Životna sredina

U potrazi za zagađivačem godine i zaštitnicima životne sredine u Srbiji

Slika: ekoloskicentar.org

Objavljeno

16.03.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.03.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Do 15. aprila ove godine traje glasanje za najvećeg zagađivača životne sredine u Srbiji, kao i za deset najboljih zaštitnika životne sredine u 2017.godini. Akciju organizuju Drugi program Radio Beograd  i Pokret gorana Vojvodine.

Crni list zagađivaču, a Zeleni list zaštitnicima – tradicionalne povelje ove akcije, biće dodeljeni na svečanosti krajem aprila u Sremskim Karlovcima.

Ovu najveću i najstariju ekološku akciju u Srbiji pokrenuli su pre 35 godina Ekološki magazin Čekajući vetar Drugog programa Radio Beograda i Društvo za čistoću vazduha Srbije. Pokret gorana Vojvodine pridružio se 2010. godine.

Cilj akcije Tražimo zagađivača godine i zaštitnike životne sredine nagrađivanje napora pojedinaca ili kolektiva, u očuvanju i unapređenju životne sredine i ukazivanje na subjekte i pojave koje utiču i dovode do njene degradacije.

Žiri sastavljen od predstavnika organizatora akcije, procenjuje konkretan učinak nominovanih – koliko je značajno i ubedljivo njihovo delovanje na razvijanje ekološke svesti putem masovnih medija, interneta, predavanja, kampanja i ekološko-umetničkih projekata.

U saopštenju organizatora navodi se da je ova akcija u proteklih 35 godina značajno doprinela podizanju svesti o potrebi zaštite, očuvanja i unapređenja prirodnog okruženja u Srbiji. Posebno je, navodi se, dodela Crnog lista uticala na ponašanje dotadašnjih zagađivača, od kojih su neki posebnim angažovanjem, u relativno kratkom razdoblju, postali dobitnici Zelenog lista.

U akciji mogu učestvovati svi zainteresovani građani: pojedinci, novinari, udruženja, organizacije, institucije i drugi, tako što će popuniti prijavne formulare na web stranici  i poslati ih na e-mail adresu office@pgv.org.rs, zaključno sa 15. aprilom .

Akcija se organizuje uz podršku CSOnnect programa podrške civilnom društvu u oblasti zaštite životne sredine koji finansira Švedska međunarodna agencija za razvoj i saradnju (SIDA).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Izdato Resenje o obimu i sadrzaju Studije o proceni uticaja na zivotnu sredinu projekta Jadar

Projekat Jadar dobio rešenje o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja na životnu sredinu

16. mart 2018. - Ministarstvo zaštite životne sredine je izdalo rešenje o obimu i sadržaju studije o proceni uticaja na životnu sredinu za rudarski deo projekta Jadar kompanije Rio Tinto

danska, sume, poljoprivreda

Danska pretvara poljoprivredno zemljište u šume, prirodna staništa

16. mart 2018. - Kako bi smanjila upotrebu veštačkih đubriva, Danska je odlučila da 15 odsto svog poljoprivrednog zemljišta pretvori u šume i prirodna staništa

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

16. mart 2018. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

16. mart 2018. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija