OIE

Potražnja za solarnom energijom u Evropi opala 21 odsto u 2016

Photo: Pixabay

Objavljeno

13.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Potražnja za solarnom energijom u Evropi opala je za više od 21 odsto i iznosila je 6,7 GW u 2016. godini, prema istraživanju koje je sprovelo udruženje SolarPower Europe. Istovremeno, instalisani kapaciteti solarne energije u svetu porasli su za oko 50 odsto i iznose rekordnih 76,2 GW.

“Evropska industrija solarne energije je spremna da zauzme veći deo svetskog tržišta, ali potrebne su nam politike slobodne trgovine koje podržavaju rast solara u Evropi i politiku čiste tehnologije u industriji koja podržava rast zaposlenja u ovom sektoru”, rekao je Džejms Votson, direktor SolarPower Europe.

Ovo udruženje organizovalo je SolarPower Samit u Briselu 7-8. marta, na kom se okupilo 300 lidera u oblasti solarne industrije i politike kako bi razmotrili potrebe te industrije u Evropi i mogućnost da EU postane lider u ovoj oblasti.

Na samitu je ocenjeno da paket Evropske komisije “Čista energija za sve Evropljane” predstavlja dobar korak u tom smeru. Međutim,  SolarPower Europe smatra da je za države EU adekvatniji cilj od 35 odsto energije iz obnovljivih izvora do 2030. godine, umesto 27 odsto prema sadašnjem predlogu.

Cene solarne energije u Evropi dostigle su najniže nivoe i nastavljaju da padaju. Na tenderima za električnu energiju iz fotonaponskih sistema u Nemačkoj prosečna cena solarne energije opala je za četvrtinu u poslednjih godinu i po. Najniža cena na aukciji iznosila je 6 evrocenti po kWh u februaru.

Udruženje SolarPower Europe smatra da bi zemlje Južne Evrope mogle da proizvode solarnu energiju po ceni od 3 evrocenta po kWh u 2017/18, što je nivo koji malo koja druga tehnologija može dostići. Ipak, neophodan je sistem koji bi usmerio investicije ka solarnim elektranama.

Dok je evropska potražnja opadala, na globalnom nivou proizvodnja je značajno porasla. Udeo Azije, naročito Kine, u tržištu solarne energije bio je 66 odsto u 2016. godini, a potražnja za novim solarnim kapacitetima u SAD bila je duplo veća od evropske.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

13. mart 2017. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

crna gora italija admir sahmanovic kabl solar vetar investicije

Šahmanović: U Crnoj Gori u razvoju projekti za solar i vetar snage 4.000 MW

13. mart 2017. - U Crnoj Gori su u razvoju solarne elektrane i vetroparkovi koji će sadašnji kapacitet za...

Proizvodnja struje uglja Finskoj zanemarljiva gasenja jednog postrojenja

Proizvodnja struje iz uglja u Finskoj zanemarljiva nakon gašenja jednog postrojenja

13. mart 2017. - Helsinki je zatvorio svoje poslednje postrojenje na ugalj, a udeo uglja u proizvodnji struje u Finskoj je i pre toga iznosio nekoliko promila

evropa solar nuklearke cene struje pojeftinjenje eurelectric

Eurelectric: Solar i nuklearke u martu za 30 odsto snizili cene struje u Evropi

13. mart 2017. - Proizvodnja električne energije u solarnim i nuklearnim elektranama, u kombinaciji sa lepšim vremenom, doveli su do pojeftinjenja