Električna energija

Grčka, Kipar i Egipat biće povezani električnim kablom

Photo: euroafrica-interconnector.com

Objavljeno

14.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

14.02.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grčka, Kipar i Egipat potpisali su memorandum o izradi studije za izgradnju Evro-afričkog interkonektora, podvodnog električnog kabla koji treba da spoji energetske mreže te tri zemlje sa kontinentalnom Evropom.

Kabl dužine 1.648 kilometara biće jedan od najdužih na svetu, imaće kapacitet od 2.000 MW, a izgradnja će trajati tri godine nakon izrade studije izvodljivosti. Rukovodilac projekta Interkonektora Nasos Ktorides izjavio je na potpisivanju memoranduma u Kairu da će sve tri strane imati koristi od ovog partnerstva.

“Grčka će povećati energetsku efikasnost i postati značajan faktor na evropskoj energetskoj sceni, Kipar će postati energetsko čvorište u jugoistočnom Mediteranu a Egipat će postati važno energetski centar za Afriku”, rekao je on.

Cilj Interkonektora je da obezbedi znaćajnu ekonomsku i geopolitičku korist državama učesnicama i da doprinese ostvarivanju cilja Evropske unije od 10 odsto elektroenergetske interkonekcije između država članica.

U kratkom obraćanju ambasadori Kipra i Grčke izrazili su podršku svojih vlada razvoju projekta. Izrada neophodnih studija obeležiće početak sprovođenja projekta elektroenergetskog interkonektora.

Podvodni Evro-afrički Interkonektor osiguraće učešće Grčke, Kipra i Egipta u pan-evropskoj energetskoj mreži. Kroz ovaj projekat te tri države će osigurati energetsku sigurnost i nezavisnost, a moći će da izvoze energiju u evropske zemlje koje imaju energetski deficit, navodi se u saopštenju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija sajber bezbednost eles evropska mreza

ELES postao član Evropske mreže za sajber bezbednost

14. februar 2017. - ELES dobija pristup obaveštajnim podacima o pretnjama, specijalističkoj obuci i tehničkom znanju Evropske mreže za sajber bezbednost

Albanska vicepremijerka Belinda Baluku suspendovana usled istrage o korupciji

Albanska vicepremijerka Belinda Baluku suspendovana usled istrage o korupciji

14. februar 2017. - Specijalni sud u Tirani suspendovao je potpredsednicu vlade i ministarku infrastrukture i energetike Belindu Baluku zbog istrage o nameštanju tendera

zmaj za hvatanje vetra na velikim visinama

Kina testirala najvećeg zmaja za proizvodnju električne energije iz vetra

14. februar 2017. - Kina je testirala zmaja površine 5.000 kvadratnih metara koji hvata vetar na visinama do 300 metara i pretvara ga u električnu energiju

hrvatska EU ets 2 Socijalni plan za klimatsku politiku marija vuckovic

Socijalni plan za klimatsku politiku Hrvatske predviđa investicije od 1,68 milijardi evra

14. februar 2017. - Cilj je da se zaštite domaćinstva i firme koje bi moglo da ugrozi širenje EU ETS-a na grejanje, hlađenje i drumski saobraćaj