Klimatske promene

3. jul najtopliji dan na planeti ikada, stižu novi rekordi

rekordna-svetska-temperatura

Foto: ybernardi from Pixabay

Objavljeno

05.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Prosečna svetska temperatura dostigla je novi rekord u ponedeljak, 3. jula, premašivši 17°C po prvi put od početka merenja. Rekordna temperatura pripisana je klimatskim promenama izazvanim ljudskim faktorom i pojavi prirodnog fenomena El Ninjo, a stručnjaci predviđaju još toplije dane pred nama.

Prosečna globalna temperatura 3. jula iznosila je 17,01°C, čime je oboren prethodni rekord od 16,92°C, zabeležen 14. avgusta 2016. godine, prenele su svetske agencije.

Osim što je bio najvreliji dan na Zemlji od kada je satelitsko praćenje počelo 1979. godine, ovaj 3. jul je možda bio i najtopliji dan od kada je merenje temperature instrumentima postalo široko rasprostranjeno krajem 19. veka.

Rekordna temperatura pripisana je klimatskim promenama i fenomenu El Ninjo

Novi rekord objavila je američka agencija koja se bavi praćenjem i predviđanjem klimatskih i vremenskih prilika (US National Centers for Environmental Prediction). Stručnjaci veruju da je rekordna globalna temperatura posledica klimatskih promena izazvanih ljudskim aktivnostima, u kombinaciji sa fenomenom El Ninjo, koji se dešava svakih dve do sedam godina i dovodi do porasta temperature širom sveta.

Ovog leta nas verovatno čekaju još topliji dani

Tokom ovog leta naučnici očekuju još toplije dane, jer će El Ninjo da jača. Takođe, očekuje se da će ovaj fenomen, koji podiže svetsku temperaturu, imati takav uticaj tokom narednih 9 do 12 meseci.

U maju je Svetska meteorološka organizacija (World Meteorological Organization – WMO) upozorila da će globalne temperature verovatno porasti na rekordne nivoe u periodu između 2023. i 2027. godine, zbog emisija gasova staklene bašte i prirodnog fenomena El Ninjo. Prosečna godišnja globalna temperatura mogla bi da bude više od 1,5°C iznad predindustrijskih nivoa bar jednu godinu.

Između 2011. i 2020. godine je prosečna temperatura na površini Zemlje zbog ljudskih aktivnosti porasla za 1,1°C u odnosu na drugu polovinu 19. veka, što je dovelo do požara, poplava i nestašica hrane širom sveta, navodi Medjuvladin panel za klimatske promene (Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC).

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Ember Svet 2024 potrebe hladjenjem hladenjem rasta temperature fosilnih goriva

Ember: Svet je 2024. potrebe za hlađenjem usled rasta temperature pokrio iz fosilnih goriva

5. jul 2023. - Obnovljivi izvori i nuklearna energija su 2024. pokrili 79,1 odsto globalnog rasta potražnje za strujom. Učešće fosilnih goriva je bilo veće nego udeo pripisan porastu temperature.

Mart 2025. najtopliji u Evropi, drugi najtopliji na svetu

Mart 2025. bio najtopliji u Evropi, a u svetu drugi do sada

5. jul 2023. - Prema podacima Kopernikove službe za posmatranje klimatskih promena C3S, mart 2025. bio je najtopliji mart...

hrvatska socijalni plan za klimatsku politiku zelena tranzicija

Hrvatska će potrošiti 1,6 milijardi evra na mere iz Socijalnog plana za klimatsku politiku

5. jul 2023. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije održalo je javnu raspravu o Socijalnom planu za klimatsku politiku

hrvatska metan greenpeace catf merenja nafta gas ina

Greenpeace: Hrvatska među tri zemlje EU sa najvećim ispuštanjem metana iz naftne i gasne mreže

5. jul 2023. - Grinpis Hrvatska je saopštio da je po prvi put sprovedeno veliko nezavisno istraživanje o ispuštanju metana na gasnoj i naftnoj infrastrukturi