OIE

Zeleni sertifikati za dve hidroelektrane HEP-a

Slika: HEP

Objavljeno

20.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) dodelila je početkom meseca zeleni sertifikat dvema hidrocentralama Hrvatske elektroprivrede (HEP), čime su one stekle status povlašćenog proizvođača energije iz obnovljivih izvora.

Međutim, kako piše portal energetika-net ova dva postrojenja, HE Orlovac i HE Dubrava, dobijanjem zelenih sertifikata ne stiču pravo na stimulativnu cenu električne energije, jer je ono za hidroelektrane ukinuto Zakonom o obnovljivim izvorima energije, ali „zelenu“ električnu energiju mogu skuplje da prodaju.

Svaki od dva pogona ima planiranu godišnju proizvodnju od 195 GWh, s tim da je instalisana snaga Orlovca 240 MW, a Dubrave 80 MW. Iako zeleni sertifikat ne obezbeđuje podsticajnu cenu, HEP želi da statusom povlašćenog proizvođača sertifikuje električnu energiju koju te hidroelektrane proizvode, odnosno da dobije garanciju porekla električne energije u skladu sa međunarodnim propisima.

Garancija porekla omogućava da se vodi evidencija trošenja zelene energije, a prošle  godine su to koristili Gen-I, Crodux plin i HEP snabdevanje. U sistemu garancije porekla ne mogu učestvovati proizvođači koji imaju povlašćene cene. Međutim, pošto dve HEP-ove elektrane nemaju pravo na povlašćene cene, zeleni sertifikat im može omogućiti da na tržištu postignu veću cenu za proizvedenu električnu energiju.

Do sada su u hrvatski registar bile upisane samo HE Lešće i HE Varaždin. HE Lešće je svoju električnu energiju prodavala Holandiji i Norveškoj, dok je HE Varaždin njome snabdevala hrvatske kupce.

Zeleni sertifikati važni u trgovini električnom energijom 

Posedovanje zelenih sertifikata bi u budućnosti značajno u trgovini električnom energijom u inostranstvu, ali i u Hrvatskoj. Nacionalnim akcionim planom za javne nabavke iz 2015. godine propisano je da snabdevač za polovinu svoje prodate energije dokaže da vodi poreklo iz obnovljivih izvora, a u periodu 2018-2020., svih 100% energije treba da bude iz OIE. U HEP-ov portfolio prošle godine je ušla i visoko-efikasna kogeneracija Blok L u TE-TO Zagreb, snage 100 MW koja će godišnje HEP-u donositi oko 250 miliona kuna (33.750.000 evra), pošto je kao visoko-efikasna kogeneracija, Blok L dobio pravo na povlašćenu cenu.

HEP-Proizvodnja je takođe sklopila ugovor sa Hrvatskim operaterom tržišta energije (HROTE)  o otkupu električne energije za dva manja pogona: agregat biološkog minimuma – ABM HE Lešće instalisane snage oko 1 MW (1.090 kW), malu hidroelektranu agregat biološkog minimuma HE Varaždin, (635 kW). Električna energija se prodaje po povlašćenoj ceni i iz male hidroelektrane Prančevići.

U sistemu podsticaja je i devet fotonaponskih elektrana postavljenih na krovovima poslovnih zgrada koje su u vlasništvu HEP-a, ukupne snage 207 KW, kao i dve kogenerativne elektrane na biomasu koje se grade u Osijeku i Sisku. Svaka će imati instalisanu snagu od 3 MW, i one bi trebalo da budu puštene u rad sredinom 2017. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

20. mart 2017. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

20. mart 2017. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

20. mart 2017. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

20. mart 2017. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti