Životna sredina

Zeleni klimatski fond podržava Programski okvir Zelenih gradova EBRD-a sa 87 miliona evra

Foto: Pixabay

Objavljeno

05.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) dobila je podršku od Zelenog klimatskog fonda (Green Climate Fund – GCF) u iznosu od 87 miliona evra za sprovođenje Programskog okvira Zelenih gradova u devet zemalja, uključujući Albaniju, Makedoniju i Srbiju. Programskim okvirom Zelenih gradova podstiče se održivi urbani razvoj u cilju borbe protiv klimatskih promena, saopštio je EBRD.

Podrška GCF-a se takođe odnosi na sprovođenje Programskog okvira Zelenih gradova u Jermeniji, Gruziji, Jordanu, Moldaviji, Mongoliji i Tunisu.

Finansiranje EBRD-a i GCF-a pomoći će gradovima i lokalnim komunalnim preduzećima da se uhvate u koštac sa svojim najvećim klimatskim izazovima, poput emisija gasova sa efektom staklene bašte, prilagođavanja klimatskim promenama, energetskog intenziteta, upravljanja čvrstim otpadom, zamene neefikasnog javnog osvetljenja i upravljanja vodosnabdevanjem, navodi se u saopštenju.

Uz podršku Programskog okvira, svaki od gradova na koje se podrška odnosi pripremiće svoj Akcioni plan za zeleni grad (GCAP), koji će identifikovati prioritete i aktivnosti za prevazilaženje ekoloških, društvenih i ekonomskih izazova. Gradovi su odgovorni za oko 70% emisija CO2 na globalnom nivou, što zahteva hitnu reakciju, podseća se u saopštenju.

Podrška GCF-a će se odobravati uz finansiranje EBRD-a kroz koncesiono kreditiranje, investicione grantove i podršku tehničkoj pomoći gradovima u devet zemalja među kojima su i Srbija, Makedonija i Albanija.

Samo u periodu od 2016. do 2018. godine, EBRD očekuje da investira oko 2,5 milijardi evra u opštinske projekte koji smanjuju emisije CO2 za oko 800.000 tona godišnje.

Odobrenih 87 miliona evra predstavlja prvu tranšu ukupne zatražene podrške u iznosu od 228 miliona evra. Ukupan iznos će doneti koristi za procenjenih 23 miliona ljudi i doprineti uštedi CO2 od skoro 12 miliona tona, što je ekvivalentno emisijama gasova sa efektom staklene bašte koje generiše preko 2,3 miliona motornih vozila tokom godinu dana vožnje.

Tirana, Jerevan i Tbilisi su pripremili pilot Akcione planove za zeleni grad (GCAP), dok u ostalim zemljama u kojima se sprovodi Programski okvir Zelenih gradova, GCAP trenutno spremaju Beograd, Kišinjev, Batumi i Gjumri. Priprema GCAP se planira u Amanu i Ulan Batoru u skorijoj budućnosti, navodi se u saopštenju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

beogradski energetski forum 2025 bef energetska tranzicija tehnologije finansiranje turkovic presern

BEF 2025: Tehnologije za energetsku tranziciju postoje, i sve su jeftinije

5. novembar 2018. - Učesnici panela Energetska revolucija na delu bili su Maja Turković, CWP, Aleš Prešern, Siemens Energy, i Kristijan Bejnju, Kommunalkredit Austria AG

srbija nemacka kfw toplane obnovljiva energija konrad miler

Srbija će investirati 60 miliona evra u uvođenje obnovljive energije u toplane

5. novembar 2018. - Ministarka rudarstva i energetike sastala se sa ambasadorkom Nemačke u Srbiji Anke Konrad i direktorom KfW banke Klausom Milerom

Severna Makedonija Zakon o energetici

Severna Makedonija usvojila Zakon o energetici

5. novembar 2018. - Većinom glasova, 62 od 120 poslanika, Sobranje Republike Severne Makedonije usvojilo je Zakon o energetici

Na leto 2025 nove subvencije za energetsku efikasnost domacinstva

Na leto nove subvencije za energetsku efikasnost za domaćinstva

5. novembar 2018. - Lokalne samouprave u Srbiji mogu da se prijave za učešće subvencionisanju mera energetske efikasnosti u domaćinstvima za 2025. godinu