Životna sredina

Zeleni klimatski fond podržava Programski okvir Zelenih gradova EBRD-a sa 87 miliona evra

Foto: Pixabay

Objavljeno

05.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.11.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) dobila je podršku od Zelenog klimatskog fonda (Green Climate Fund – GCF) u iznosu od 87 miliona evra za sprovođenje Programskog okvira Zelenih gradova u devet zemalja, uključujući Albaniju, Makedoniju i Srbiju. Programskim okvirom Zelenih gradova podstiče se održivi urbani razvoj u cilju borbe protiv klimatskih promena, saopštio je EBRD.

Podrška GCF-a se takođe odnosi na sprovođenje Programskog okvira Zelenih gradova u Jermeniji, Gruziji, Jordanu, Moldaviji, Mongoliji i Tunisu.

Finansiranje EBRD-a i GCF-a pomoći će gradovima i lokalnim komunalnim preduzećima da se uhvate u koštac sa svojim najvećim klimatskim izazovima, poput emisija gasova sa efektom staklene bašte, prilagođavanja klimatskim promenama, energetskog intenziteta, upravljanja čvrstim otpadom, zamene neefikasnog javnog osvetljenja i upravljanja vodosnabdevanjem, navodi se u saopštenju.

Uz podršku Programskog okvira, svaki od gradova na koje se podrška odnosi pripremiće svoj Akcioni plan za zeleni grad (GCAP), koji će identifikovati prioritete i aktivnosti za prevazilaženje ekoloških, društvenih i ekonomskih izazova. Gradovi su odgovorni za oko 70% emisija CO2 na globalnom nivou, što zahteva hitnu reakciju, podseća se u saopštenju.

Podrška GCF-a će se odobravati uz finansiranje EBRD-a kroz koncesiono kreditiranje, investicione grantove i podršku tehničkoj pomoći gradovima u devet zemalja među kojima su i Srbija, Makedonija i Albanija.

Samo u periodu od 2016. do 2018. godine, EBRD očekuje da investira oko 2,5 milijardi evra u opštinske projekte koji smanjuju emisije CO2 za oko 800.000 tona godišnje.

Odobrenih 87 miliona evra predstavlja prvu tranšu ukupne zatražene podrške u iznosu od 228 miliona evra. Ukupan iznos će doneti koristi za procenjenih 23 miliona ljudi i doprineti uštedi CO2 od skoro 12 miliona tona, što je ekvivalentno emisijama gasova sa efektom staklene bašte koje generiše preko 2,3 miliona motornih vozila tokom godinu dana vožnje.

Tirana, Jerevan i Tbilisi su pripremili pilot Akcione planove za zeleni grad (GCAP), dok u ostalim zemljama u kojima se sprovodi Programski okvir Zelenih gradova, GCAP trenutno spremaju Beograd, Kišinjev, Batumi i Gjumri. Priprema GCAP se planira u Amanu i Ulan Batoru u skorijoj budućnosti, navodi se u saopštenju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

termalno skladiste u svedskoj

Podzemno skladište lož-ulja u Švedskoj pretvoreno u termalno skladište energije

5. novembar 2018. - Nekadašnje skladište lož-ulja, smešteno u pećini ispod grada Vesterosa u Švedskoj, pretvoreno je u toplotnu...

Razgovori o energetskoj tranziciji, Svetlana Cerovic

Razgovori o energetskoj tranziciji sa Svetlanom Cerović: bankarski sektor spreman da finansira zelenu tranziciju

5. novembar 2018. - U drugoj epizodi novog serijala podkasta Balkan Green Energy Newsa pod nazivom Razgovori o energetskoj tranziciji, domaćin Danko Kalkan iz kompanije EY razgovarao je sa Svetlanom Cerović, iz UniCredit Banke o zelenom finansiranju.

EUSEW 2025. Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

EUSEW2025: Fokus na pravednoj i konkurentnoj zelenoj tranziciji

5. novembar 2018. - Devetnaesta Evropska nedelja održive energetike (EUSEW) održaće se od 10. do 12. juna u Briselu, uz onlajn prenos

Slovenija azurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

OIE

Slovenija usvojila ažurirani Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

5. novembar 2018. - Slovenija u prepravljenom NEPN-u za 2030. predviđa 400 megavata u baterijama, 100 megavata u elektrolizerima i veći kapacitet reverzibilnih hidroelektrana