Norveška državna elektroenergetska kompanija Statkraft saopštila je za Recharge da je postavila i poslednju vetroturbinu u kopnenom vetroenergetskom kompleksu Fosen, najvećem takve vrste u Evropi, čija je ukupna instalisana snaga 1,06 GW. Poslednji od ukupno 277 agregata koje je proizveo Vestas je podignut u okviru vetroparka Geitfjellet, jednom od šest u okviru projekta Fosen u centralnoj Norveškoj.
Izvršni direktor kompanije Statkraft Christian Rynning-Tønnesen nedavno je izjavio da se projekat Fosen, čija je izgradnja započeta 2016. godine, privodi kraju. Kako navodi Recharge, pre puštanja turbina u rad, investitori treba da sprovedu testiranje i obave radove na raščišćavanju i uređenju zone kompleksa.
Statkraft, najveći proizvođač obnovljive energije u Evropi, ima 52.1% u projektu Fosen, dok konzorcijum Nordic Wind Power, predvođen firmom Credit Suisse Infrastructure Partners, poseduje 40%. Ostatak je u vlasništvu norveške elektroenergetske kompanije TrønderEnergi.
Šest vetroparkova u sklopu kompleksa Fosen će zajedno proizvoditi 3,6 TWh električne energije godišnje, piše na sajtu Statkrafta.
Uzgajivači irvasa su se bunili protiv projekta tvrdeći da im ugrožava tradicionalni način života
Tokom izgradnje kompleksa, Statkraft i njegovi partneri na projektu suočavali su se s preprekama poput obilnih snežnih padavina i pandemije bolesti COVID-19, ali i protestima lokalne zajednice uzgajivača irvasa, koji su tvrdili da su neke od turbina uništile pašnjake i ugrozile njihov tradicionalni način života. Investitori su, međutim, odbacili takve navode.
Kompleksu Fosen preti neprofitabilnost zbog rekordno niskih cena struje
Kako piše Recharge, investitori se suočavaju sa još jednim problemom, a to su rekordno niske cene električne energije na nordijskom tržištu, koje bi mogle da ugroze profitabilnost kompleksa Fosen.
Rynning-Tønnesen kaže da cene u drugom kvartalu jesu pale za čak 84% na 5,60 evra po MWh zbog topljenja velikih količina snega i punih akumulacija u hidroelektranama, ali i da se očekuje njihov oporavak tokom 2021. godine, te da će verovatno porasti na oko 25 evra za MWh.
Statkraft, koji zapošljava 4.000 ljudi u 17 zemalja, proizvodi struju iz energije vetra i sunca, kao i u elektranama na gas, i pruža usluge daljinskog grejanja, navodi se na sajtu kompanije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.