Otpad

Zagreb izabarao idejno rešenje za Centar za upravljanje otpadom

zagreb centar za gospodarenje otpadom tomasevic

Lokacija sa prikazom idejnog rešenja CGO Zagreb

Objavljeno

22.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.11.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Grad Zagreb predstavio je idejno rešenje Centra za gospodarenje otpadom (CGO), za koje tvrdi da će biti moderno postrojenje koje će omogućiti konačno zatvaranje deponije na Jakuševcu.

U januaru ove godine Gradska skupština Grada Zagreba usvojila je Studiju izvodljivosti za izgradnju sistema upravljanja otpadom na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije.

Grad je naveo da je na osnovu analize tehnologija obrade komunalnog otpada u sklopu inovirane studije izvodljivosti odabrana varijanta C, jedne od tri razmatrane. Tako sada tehničko-tehnološko rešenje CGO Zagreb obuhvata:

  • mehaničku predobradu i biosušenje mešanog komunalnog otpada s područja Grada Zagreba i Zagrebačke županije
  • mehaničku obradu (sortiranje, rafinacija) odvojeno sakupljenog ambalažnog otpada sa područja Grada Zagreba i reciklabilnih krupnih frakcija mešanog komunalnog otpada
  • mehaničku obradu (sortiranje, rafinacija) odvojeno sakupljenog papira i kartona sa područja Grada Zagreba
  • biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada sa područja Grada Zagreba.

CGO Zagreb će biti izgrađen pored postojećeg Centralnog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda Grada Zagreba (CUPOVZ).

Reč je, kako je naveo Grad, o novoj generaciji zatvorenih postrojenja koje ni na koji način ne narušavaju kvalitet života stanovnika. S obzirom da će to biti zajednički centar Grada Zagreba i Zagrebačke županije, što je obaveza prema Nacionalnom planu gospodarenja otpada koji je usvojila Vlada Hrvatske, dve strane će ga i sufinansirati u skladu sa udelima mešanog komunalnog otpada.

zagreb centar za gospodarenje otpadom tokovi otpada
Tokovi otpada u procesu obrade u CGO Zagreb

Ranije je rečeno da je ukupni trošak investicije, u zavisnosti od izbora jednog od tri rešenja, između 137 i 146 miliona evra.

Gradonačelnik Tomislav Tomašević je istakao da se drže vremenskog okvira izgradnje koji je predstavljen početkom godine, a prema kojem će CGO pustiti u probni rad krajem 2028.

„Ne čekamo nikoga i sami ćemo osigurati financiranje oslonivši se na europske razvojne banke koje garantiraju poštivanje najviših ekoloških standarda“, naveo je on.

Grad Zagreb će, kako je dodao, preuzeti celokupni sistem upravljanja otpadom i više neće zavisiti od privatnih firmi.

Prema pomenutom vremenskom okviru planirano je da se do novembra 2025. dobije lokacijska dozvola, da se do februara 2026. sprovede postupak javne nabavke za radove, a da početak izgradnje bude do oktobra 2026.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska opasan otpad italija ilegalan uvoz hapsenja europol

Kriminalna grupa uvozila opasan otpad iz tri EU zemlje i zakopavala ga u Hrvatskoj

22. novembar 2024. - Europol je saopštio da je hrvatska policija uhapsila 13 osoba osumnjičenih da su deo mreže ekološkog kriminala

bih nova alumina energana otpad spaljivanja struja deponije

Nova Alumina želi da izgradi energanu na komunalni otpad kako bi prestala da koristi ugalj

22. novembar 2024. - Kompanija Nova Alumina planira da izgradi energanu na alternativna goriva, pre svega na komunalni otpad, kako bi zamenila ugalj

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem

EPS i domaća industrija potpisali ugovore o zbrinjavanju pepela iz termoelektrana

22. novembar 2024. - Lafarge Srbija, Elixir Group i Moravacem će kupiti 30 miliona tona pepela od Elektroprivrede Srbije u narednih deset godina

IFC gradi Savez za zeleni rast na Zapadnom Balkanu Western Balkans Green Growth Alliance

IFC gradi Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana

22. novembar 2024. - IFC predvodi inicijativu u okupljanje u Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana, koji će biti okrenut dekarbonizaciji i održivosti privrede