Potrebno je 700 miliona konvertibilnih maraka (oko 350 miliona evra) da bi se obezbedilo sigurno poslovanja rudnika i termoelektrana Gacko i Ugljevik, ali tog novca nema, poručio je Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, jednog od dva entiteta u Bosni i Hercegovini.
Ministar Petar Đokić je u Gacku održao sastanak sa upravnim i nadzornim odborima termoelektrana i rudnika Gacko i Ugljevik. Jedna od poruka sa sastanka je da je stanje u dve termoelektrane i rudnicima teško.
Đokić je istakao važnost održivosti elektroenergetskog sistema Srpske, kao i da oba ova preduzeća rade stabilno i bez zastoja u zimskim uslovima. Sastanku je prisustvovao i generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) Luka Petrović.
Problem TE Gacko su nedovoljne količine kvalitetnog uglja
„Ne možemo da obezbijedimo toliko sredstava koliko bi bilo potrebno za njihov normalan rad. Danas je u jednom trenutku rečeno da je potreba za investiranjem u održivost rudarske proizvodnje i u termoelektrane po jednoj elektrani oko 350 miliona KM. Sada bi trebalo toliko novca da obezbijedimo za jednu, pa za drugu, da bi mogle da preuzmu punu odgovornost da će raditi bezbjedno. Mi taj novac nemamo“, priznao je Đokić, prenela je BN televizija.
Direktor ERS-a Luka Petrović izjavio je da se mora doći do dodatnih sredstva koja će stabilizovati prvenstveno rudnike i termoelektrane, a onda i održati stabilnost niskih cena.
Koliko su dve terrmoelektrane važne govori podatak da daju oko 70 odsto proizvodnje struje kompanije ERS. Problemi su takvi da nedavno, usred decembra kada je potrošnja struje najveća, TE Ugljevik nije radila desetak dana.
Maksim Skoko, direktor Rudnika i termoelektrane (RiTE) Gacko izjavio je da je rudnik ključan problem jer godinama, nije dovoljno ulagano. Pre dve godine, kako je dodao, izgubljeno je Polje C zbog klizišta i sada se koristi ugalj koji je slabog kvaliteta zbog čega se troše mnogo veće količine mazuta. Sve to dodatno poskupljuje proizvodnju, dodao je on.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.