Otpad

Za sanaciju deponije Leć u Hrvatskoj bespovratnih 1.7 miliona evra od EU

deponija-lec

Slika; Ministarstvo zaštite okoliša Hrvatske

Objavljeno

16.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Deponija otpada Leć u Vodicama, u Hrvatskoj, koja je prostire na 3 hektara, uskoro bi trebalo da bude sanirana i zatvorena – ugovor o o ovom projektu potpisan je prošle nedelje. Njegova ukupna vrednost iznosi 16,2 miliona kuna (2.18 miliona evra), od čega je 85 odsto obezbedila EU.

Ovo je prvi ugovor u Hrvatskoj za dodelu bespovratnih sredstava Evropske unije realizovanih putem javnog poziva hrvatskog Ministarstva zaštite životne sredine i energetike (MZOIP) za sanaciju deponija neopasnog otpada. Deponija Leć je prvi projekat sanacije koji će biti finansiran iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.

Evropska unija je, kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija odvojila bespovratnih 12.8 miliona kuna (1.7 miliona evra) za sanaciju i zatvaranje deponije Leć. Preostala sredstva, odnosno 3.4 miliona kuna (oko 460.000 evra) obezbedili su Fond za zaštitu životne sredine i energetske efikasnosti i Grad Vodice: Fond 10 posto, a Grad Vodice 5 posto.

Ugovor su potpisali Tomislav Ćorić, ministar zaštite životne sredine i energetike Hrvatske, Dubravko Ponoš, direktor Fonda za zaštitu okoline i energetske efikasnosti, i gradonačelnica Vodica Nelka Tomić.

Ministar Ćorić pozvao je prilikom potpisivanja ovog ugovora i ostale lokalne samouprave da iskoriste sredstva za sanaciju deponija. Konkurs Ministarstva još traje a na raspolaganju je ukupno 80 miliona kuna ( 10,8 miliona evra) za sufinansiranje ovih projekata.

U Hrvatskoj će se u 2018, po ministrovim rečima, nastaviti sa sanacijom i zatvaranjem deponija. Dugoročni cilj je da se u narednom period uspostavi celovti sistem upravljanja otpadom, a aktivnosti u tom pravcu zasnivaju se na primarnoj selekciji, odnosno odvajanju otpada, počev od domaćinstava.

U Šibensko-kninskoj županiji sprovodi se projekat uspostavljanja celovitog upravljanja  otpadom. U toku je i konkurs za izbor izvođača radova za izgradnju centra za upravljanje otpadom Bikarac.

Firma Bikarac, u vlasništvu grada Šibenika, objavila je tender za projektovanje i izgradnju postrojenja za preradu otpada i pratećih objekata u blizini ovog grada početkom decembra poršle godine. Projekat je vredan 130 miliona kuna (17,2 miliona evra). Novac je osiguran iz Kohezionog fonda Evropske unije i Hrvatskog fonda za zaštitu okoline i energetsku efikasnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Koka-Kola smanjila ciljeve zastite zivotne sredine

Coca-Cola ublažila svoje ciljeve zaštite životne sredine

16. januar 2018. - Coka-Cola je umanjila vlastite ciljeve za zaštitu životne sredine, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo ekoloških aktivista

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

16. januar 2018. - Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put sadrži prilog Zeleni bužet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelenih projekata

hrvatska izvestavanje o odrzivosti obveznici popis esg hgk

Izveštaje o održivosti moraće da preda 50 kompanija u Hrvatskoj

16. januar 2018. - Obaveza je propisana Zakonom o računovodstvu, koji pravi Direktivu o korporativnom izveštavanju o održivosti EU

crna plastika

Kuvanje crnim plastičnim priborom može biti štetno po zdravlje

16. januar 2018. - Crna plastika, često korišćena za pravljenje kuhinjskog pribora, može sadržati visoke nivoe toksičnih usporivača gorenja