Otpad

Za sanaciju deponije Leć u Hrvatskoj bespovratnih 1.7 miliona evra od EU

deponija-lec

Slika; Ministarstvo zaštite okoliša Hrvatske

Objavljeno

16.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.01.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Deponija otpada Leć u Vodicama, u Hrvatskoj, koja je prostire na 3 hektara, uskoro bi trebalo da bude sanirana i zatvorena – ugovor o o ovom projektu potpisan je prošle nedelje. Njegova ukupna vrednost iznosi 16,2 miliona kuna (2.18 miliona evra), od čega je 85 odsto obezbedila EU.

Ovo je prvi ugovor u Hrvatskoj za dodelu bespovratnih sredstava Evropske unije realizovanih putem javnog poziva hrvatskog Ministarstva zaštite životne sredine i energetike (MZOIP) za sanaciju deponija neopasnog otpada. Deponija Leć je prvi projekat sanacije koji će biti finansiran iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija.

Evropska unija je, kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija odvojila bespovratnih 12.8 miliona kuna (1.7 miliona evra) za sanaciju i zatvaranje deponije Leć. Preostala sredstva, odnosno 3.4 miliona kuna (oko 460.000 evra) obezbedili su Fond za zaštitu životne sredine i energetske efikasnosti i Grad Vodice: Fond 10 posto, a Grad Vodice 5 posto.

Ugovor su potpisali Tomislav Ćorić, ministar zaštite životne sredine i energetike Hrvatske, Dubravko Ponoš, direktor Fonda za zaštitu okoline i energetske efikasnosti, i gradonačelnica Vodica Nelka Tomić.

Ministar Ćorić pozvao je prilikom potpisivanja ovog ugovora i ostale lokalne samouprave da iskoriste sredstva za sanaciju deponija. Konkurs Ministarstva još traje a na raspolaganju je ukupno 80 miliona kuna ( 10,8 miliona evra) za sufinansiranje ovih projekata.

U Hrvatskoj će se u 2018, po ministrovim rečima, nastaviti sa sanacijom i zatvaranjem deponija. Dugoročni cilj je da se u narednom period uspostavi celovti sistem upravljanja otpadom, a aktivnosti u tom pravcu zasnivaju se na primarnoj selekciji, odnosno odvajanju otpada, počev od domaćinstava.

U Šibensko-kninskoj županiji sprovodi se projekat uspostavljanja celovitog upravljanja  otpadom. U toku je i konkurs za izbor izvođača radova za izgradnju centra za upravljanje otpadom Bikarac.

Firma Bikarac, u vlasništvu grada Šibenika, objavila je tender za projektovanje i izgradnju postrojenja za preradu otpada i pratećih objekata u blizini ovog grada početkom decembra poršle godine. Projekat je vredan 130 miliona kuna (17,2 miliona evra). Novac je osiguran iz Kohezionog fonda Evropske unije i Hrvatskog fonda za zaštitu okoline i energetsku efikasnost.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

16. januar 2018. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

16. januar 2018. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

16. januar 2018. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

16. januar 2018. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada