Voda

Za otpadne vode i zaštitu životne sredine, norveški model je dobar primer Srbiji

Slika: Pixabay

Objavljeno

13.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

13.03.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Iskustva Norveške bi mogla da budu model Srbiji za otvaranje 27. poglavlja o ekologiji, saopštila je ambasada te skandinavske zemlje. Time bi se olakšalo rešavanje “crne tačke” u predpristupnim pregovorima sa EU, jer se procenjuje da će Srbija morati da uloži čak 4,9 milijardi evra samo za tretman neophodan za otpadne vode.

U Srbiji se danas prerađuje samo 5 do 10 odsto otpadnih voda. Postrojenja za prečišćavanje ima šest puta manje nego što su potrebe zemlje, a samo osam pogona radi u skladu sa evropskim standardima. Ambasada Norveške smatra da su u toj oblasti moguće uštede, što je ta zemlja dokazala inovativnim tehnologijama, naročito kod tretmana otpadnih voda.

Norveška kompanija Cambi je razvila tehnologiju kojom se biogas, dobijen tretmanom otpadnih voda, može koristiti za gradski prevoz, navodi se u saopštenju. To je primenjeno na gradskim autobusima u Oslu.  Autobusi koji koriste biogas iz tih pogona, veoma su tihi i ispuštaju manje količine štetnih gasova, čime se poboljšava kvalitet vazduha, dok istovremeno gradske vlasti ostvaruju uštede jer to gorivo ne plaćaju.

“Posredstvom srpske kompanije BBD Grupa (Balkan Business Development Group), Norveška i Cambi su spremni da Srbiji ponude svoja napredna tehnološka rešenja tretmana otpadnih voda u industrijskim postrojenjima i komunalnim objektima”.

Šabac zainteresovan da koristi biogas iz otpadnih voda 

Ambasada Norveške podseća da su gradske vlasti u Šapcu već izrazile interesovanje za tu ideju, kao i da su u kontaktu i sa drugim gradovima u Srbiji.

Menadžer za energetiku Grada Šapca, Slobodan Jerotić je za Balkan Green Energy News potvrdio da razmišljaju o tome jer „biogas dobijen iz prerade otpadnih voda bi mogao da se koristi kao energent za kogenerativnu mašinu čija je izrada u planu“. Prema Jerotićevim rečima, ta mašina bi proizvodila električnu i toplotnu energiju snage 650 kilovata. Druga mogućnost je da se biogas prodaje zainteresovanim kompanijama.

Jerotić: „…biogas dobijen iz prerade otpadnih voda bi mogao da se koristi kao energent za kogenerativnu mašinu čija je izrada u planu.“

Norveška namerava da predstavi najkvalitetnija i dugoročna rešenja za otpadne vode, odnosno sistem pretvaranja otpada u resurs čime se stvara dodatni izvor prihoda za lokalne zajednice. U saopštenju se ističe da Norvežani posebnu pažnju poklanjaju zaštiti životne sredine i energetski efikasnim postrojenjima uz maksimalnu iskorišćenost resursa, zbog čega ta zemlja može da bude primer Srbiji kako da sa manje novca ispuni veoma zahtevno poglavlje 27.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

13. mart 2017. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

Evropska unija usvojila stroža pravila za tretman otpadnih voda

Evropska unija usvojila stroža pravila za tretman otpadnih voda

13. mart 2017. - EU je izmenila Direktivu o tretmanu gradskih otpadnih voda. Obuhvat je proširen na manja naselja, više izvora zagađivanja i mikrozagađivače.

Slovenija prostorni plan vetropark Ojstrica protivljenju gradana gradjana

Slovenija usvojila prostorni plan za vetropark Ojstrica uprkos protivljenju građana

13. mart 2017. - Vlada Slovenije je odobrila prostorni plan za vetroelektranu Ojstrica, a lokalno stanovništvo i opština su i dalje protiv tog projekta

Veliki pacificki tepih smeca

Veliki pacifički tepih smeća može da se očisti u narednoj deceniji

13. mart 2017. - Ocean Cleanup tvrdi da bi sa 7,5 milijardi dolara mogao da za deset godina očisti celokupno smeće nagomilano u Pacifiku