Računi domaćinstava u 33 zemlje Evrope uprkos brojnim državnim subvencijama povećani su u proseku 110 odsto za prirodni gas i 69 odsto za električnu energiju, pokazali su podaci iz Indeksa cena energije za domaćinstva u Evropi, koji pripremaju regulatorne agencije Austrije i Mađarske – Energie-Control Austria i MEKH, kao i firma VaasaETT.
Indeks cena energije za domaćinstva u Evropi (eng. Households Energy Prices Index – HEPI), takođe, pokazuje da rast maloprodajnih cena energije nije uravnotežen jer su najviše cene devet puta veće od najnižih kod struje i 16 puta u slučaju gasa.
Izveštaj se objavljuje svakog meseca i donosi podatke o cenama za glavne gradove u 27 država članica Evropske unije, Crnoj Gori, Norveškoj, Srbiji, Ukrajini, Ujedinjenom Kraljevstvu i Švajcarskoj.
Rast cena od početka energetske krize, što je period nekoliko meseci duži od godinu dana, još je veći, pa su računi za prirodni gas uvećani 141 odsto, a za struju 77 odsto, a kada se doda i Velika Britanija onda su procenti 150 i 83, napisao je Filip Luis iz konsultantske firme VaasaETT.
Inače, objavljivanje HEPI indeksa za 15 zemalja EU počelo je 2009. kada je bazna vrednsot bila 100 poena, a danas je to 298 poena.
Deo koji se odnosi na cenu energije postaje dominantna komponenta računa
Ogroman rast cena odrazio se, kako se navodi u izveštaju, i na strukturu maloprodajnih cena. Autori kažu da je povećanje veleprodajnih cena, u kombinaciji sa merama koje su vlade sprovele da bi ublažile energetsku krizu, a to je smanjenje mrežnih naknada i poreza, učinilo energetsku komponentu dominantnim delom računa.
Sada udeo energije čini 71 odsto računa za gas i 66 odsto računa za struju, navodi se u izveštaju.
Velike razlike između cena u različitim državama
Rast maloprodajnih cena doveo je i do promena u ponudama snabdevača, pa sada potrošači imaju više razloga da promene kompaniju koja ih snabdeva.
Državne subvencije u kombinaciji sa razlikama u veleprodajnim cenama, takođe, su izazvale značajne razlike u maloprodajnim cenama u Evropi.
Kao što su se zemlje različito snašle kada je reč o obezbeđivanju energetske sigurnosti, tako se i maloprodajne cene razlikuju od zemlje do zemlje, istakli su autori.
Tako su najviše cene gasa trenutno 16 puta više od najnižih, a cene struje devet puta.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.