Energetska efikasnost

Women in Sustainable Energy SEE – prvo istraživanje u Srbiji o ulozi žena u održivoj energetici

Slika: WISE SEE

Objavljeno

20.12.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.12.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ko su žene koje se u Srbiji bave održivom energetikom, klimatskim promenama i zaštitom životne sredine? Koliko žene u domaćinstvima širom Srbije brinu o energetici? Da li žene energetsku budućnost zemlje vide u fosilnim gorivima ili obnovljivim izvorima energije? Imaju li iste mogućnosti za napredovanja kao i muškarci? A primanja?

Ovo su samo neka od pitanja kojima se bavi upravo započeto istraživanje u okviru projekta WISE SEE (Women In Sustainable Energy South-East Europe), koje sprovodi organizacija civilnog društva Centar za promociju održivog razvoja – CPOR u partnerstvu sa Švajcarskom kancelarijom za saradnju (Swiss Cooperation Office – SECO).

Ekonomska komisija UN za Evropu (UNECE), Energetska zajednica i Ministarstvo zaštite životne sredine Republike Srbije podržali su projekat.

Cilj projekta WISE SEE je da ispita ulogu, stavove i položaj žena u Srbiji koje se profesionalno bave održivom energetikom i klimatskim promenama i zaštitom životne sredine, ali i žena preduzetnica i poljoprivrednica koje u svom poslovanju mogu da primene mere unapređenja energetske efikasnosti ili neka od rešenja iz oblasti obnovljivih izvora energije.

“Krajnji cilj samog projekta je da osnaži žene, umreži ih i učini vidljivijim i spremnijim da kroz svoje profesionalne aktivnosti i angažovanje doprinesu održivom, zelenom i niskougljeničnom razvoju Srbije”, rekla je Branislava Jovičić, menadžerka projekta WISE SEE i predsednica Centra za promociju održivog razvoja.

Pozivamo sve žene koje se profesionalno bave ovim temama, kao i preduzetnice i poljoprivrednice da uzmu učešće u istraživanju preko zvaničnog sajta projekta www.wisesee.org

WISE SEE se bavi mapiranjem žena koje se profesionalno bave održivom energetikom, klimatskim promenama i zaštitom životne sredine i istraživanjem stavova i položaja tih žena u institucijama, organizacijama i kompanijama u kojima rade. Jedan segment projekta baviće se i istraživanjem stavova o održivoj energetici i klimatskim promenama žena u domaćinstvima iz čitave Srbije.

U okviru projekta će biti kreirana i baza od 350 top žena koje se profesionalno bave održivom energetikom i klimatskim promenama i zaštitom životne sredine koja će biti predstavljena na radionici u martu sledeće godine.

Srbija je prva zemlja u regionu Jugoistočne Evrope u kojoj se sprovodi projekat ove vrste. Istraživanje će se sprovesti u drugim zemljama u regionu u narednom periodu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija subvencija daljinsko grejanje hladenje hladjenje

Slovenija pokrenula program subvencija za daljinsko grejanje, hlađenje

20. decembar 2017. - U Sloveniji je u toku javni poziv za subvencije za sisteme za daljinsko grejanje i hlađenje na obnovljive izvore energije

hrvatska vireas agencija sjever AI energetika vestacka inteligencija

Stigao je VIREAS – virtuelni energetski pomoćnik zasnovan na veštačkoj inteligenciji

20. decembar 2017. - Aplikacija VIREAS je interaktivna platforma koja omogućava korisnicima da razgovaraju sa AI asistentom o energetici

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

20. decembar 2017. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj

GGF pojacava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost tranziciju

GGF pojačava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost, tranziciju

20. decembar 2017. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je u svom izveštaju za 2024. predstavio kako širom Jugoistočne Evrope i Kavkaza i drugde on pogoni zelenu tranziciju