Životna sredina

Vlada Srbije usvojila dva predloga zakona o proceni uticaja na životnu sredinu

vlada republike srbije, zakoni iz oblasti zastite zivotne sredine

Foto: Vlada Republike Srbije/Facebook

Objavljeno

30.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.08.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

„Ključni benefit novih zakonskih rešenja jeste i usaglašenost sa pojedinim odredbama Direktive Evropskog parlamenta i drugim dokumentima, uspostavljanje zakonskog okvira za izradu dva pravilnika – o radu stručne komisije i o obaveštavanju javnosti i sprovođenju javne rasprave o nacrtu plana i programa i izveštaju o strateškoj proceni uticaja“, saopštila je Vlada Srbije.

Predlogom novih zakonskih rešenja kaznene odredbe će biti usaglašene su sa Zakonom o prekršajima, a propisane su i sankcije za privredni prestup, koje do sada nisu postojale.

Nova zakonska rešenja propisuju i sankcije za privredni prestup, koje do sada nisu postojale

Usvojen je Predlog zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu, kojim je predviđeno da se ova procena obavlja za sve planove i programe u oblasti prostornog i urbanističkog planiranja ili korišćenja zemljišta kojima se uspostavlja okvir za odobravanje budućih razvojnih projekata, piše u saopštenju Vlade.

Ovim dokumentom se uređuju uslovi, način i postupak procene uticaja na životnu sredinu usvojenih strategija i programa.

Na sednici je usvojen i Predlog zakona o proceni uticaja na životnu sredinu, kojim se postiže veći stepen usaglašenosti sa Direktivom Evropskog parlamenta i Saveta o proceni uticaja na životnu sredinu određenih javnih i privatnih projekata, saopštava Vlada.

Produžen rok za dostavljanje mišljenja zainteresovane javnosti na zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu

Ovim predlogom zakona, dodaje se, produžen je rok za dostavljanje mišljenja zainteresovane javnosti na zahtev za odlučivanje o potrebi procene uticaja na životnu sredinu sa 10 na 15 dana, rok za dostavljanje mišljenja na zahtev za određivanje obima i sadržaja je 15 dana, ali se odlukom nadležnog organa može produžiti do 30 dana.

Rok za uvid u studiju o proceni uticaja projekta na životnu sredinu je produžen sa 20 na 30 dana od trenutka oglašavanja u sredstvima informisanja do momenta održavanja javne rasprave, dok je rok za dostavljanje mišljenja zainteresovane javnosti na studiju 40 dana od oglašavanja uz mogućnost da ga nadležni organ produži do 60 dana.

Usvojen je i Predlog zakona o kontroli opasnosti od velikih udesa koji uključuju opasne supstance. Ovim dokumentom se uređuju pravila prevencije velikih udesa koji uključuju ove vrste supstanci i ograničavanja njihovih posledica po zdravlje ljudi i životnu sredinu, navodi se u saopštenju Vlade.

Predlom se unapređuje sistem kontrole opasnosti od velikih udesa kroz uspostavljanje i primenu odgovarajućih mera prevencije na svim nivoima.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

30. avgust 2024. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

30. avgust 2024. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

eko straza jadar potpisi eu strateski projekat

Eko straža predala EU 100.000 potpisa građana protiv proglašenja Jadra za strateški projekat

30. avgust 2024. - Eko straža predala je predstavnicima Evropske unije u Beogradu pismo kojim se traži da EU ne proglasi projekat Jadar za strateški projekat

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

30. avgust 2024. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme