Električna energija

Vlada Republike Srpske usvojila Predlog strategije razvoja energetike do 2035.

Vlada Republike Srpske usvojila Predlog strategije razvoja energetike do 2035.

Foto: Vlada RS

Objavljeno

12.06.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

12.06.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Republike Srpske usvojila je Predlog strategije razvoja energetike RS do 2035. godine, čiji je fokus sigurnost snabdevanja energijom i stvaranje održivog i konkurentnog energetskog sektora, javili su lokalni mediji.

Ovaj dokument, koji je upućen na razmatranje Narodnoj skupštini RS po hitnom postupku, predstavlja u određenoj meri ažuriranu Strategiju razvoja energetike Republike Srpske do 2030. godine, koju je Narodna Skupština Republike Srpske usvojila u martu 2012. godine, ali je ipak u pitanju sasvim novi dokument, sa produženjem roka važenja do 2035. godine.

Među pet glavnih strateških ciljeva u finalnom nacrtu strategije navodi se efikasno korišćenje resursa, što uključuje identifikaciju i mapiranje prirodnih resursa i kapaciteta u svim segmentima obnovljivih izvora energije (OIE), stvaranje uslova za iskorišćavanje novih, inovativnih tehnologija, modernizaciju sektora uglja i intenziviranje istraživanja i eksploatacije do sada potpuno neiskorišćenih naftnih i gasnih potencijala.

Obezbeđivanje sigurne i pristupačne energije je takođe jedan od glavnih ciljeva strategije, i on uključuje diversifikaciju nabavnih pravaca i nastavak fizičke intergracije elektroenergetskog i gasnog tržišta za zemljama u regionu, sa fokusom na Srbiju, piše u finalnom nacrtu strategije.

Predlog strategije takođe predviđa poboljšanje energetske efikasnosti, smanjenje štetnih emisija, kontrolu kvaliteta naftnih derivata na domaćem tržištu i usklađivanje zakonodavno-regulatornog okvira sa preuzetim i budućim obavezama prema Evropskoj uniji, stoji u nacrtu.

Kako se navodi, u Republici Srpskoj cene energije su relativno konkurentne u odnosu na okruženje i Evropsku uniju, a ovakva politika će se nastojati održati i u budućnosti.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Pored strategije za grejanje Evropi neophodna strategija za hladenje hladjenje

Pored strategije za grejanje, Evropi sada neophodna strategija za hlađenje

12. jun 2018. - Za razliku od sistemskih rešenja za grejanje, pristup hlađenju u Evropi je bio haotičan, parcijalan i nepravičan, a ono dobija suštinski značaj

severna makedonija stip vetropark alcaraz kalderon mickoski

Počela gradnja vetroparka Štip u Severnoj Makedoniji – najvećeg na Zapadnom Balkanu

12. jun 2018. - Položen je kamen temeljac za vetropark Štip snage 400 MW u koji će kompanija Alcazar Energy Partners investirati 500 miliona dolara

bih solar republika srpska rogatica Elektrohertz koncesija

Elektrohertz dobio koncesiju za gradnju solarne elektrane u Republici Srpskoj

12. jun 2018. - Krajem maja u BiH je započela gradnja najveće solarne elektrane snage 125 MW, a poslednja koja je zvanično otvorena je elektrana Stolac

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

12. jun 2018. - Prioritetni projekti u Sloveniji za solarne i vetroelektrane, sa skladištenjem energije ili bez njega, mogu da dobiju grantove iz Modernizacionog fonda EU