Voda

Vlada FBiH: Pripremiti plan za incidentna zagađenja voda i ubrzati donošenje zakona o životnoj sredini

Slika: Vlada Federacije BiH

Objavljeno

24.08.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.08.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) zadužila je Agenciju za vodna područja sliva reke Save i sliva Jadrana da pripremi Federalni operativni plan za incidentna zagađenja voda, a od Federalnog parlamenta zahteva da ubrza donošenje zakona o okolišu.

Vlada FBiH je usvojila informaciju Federalne uprave za inspekcijske poslove o incidentnom zagađenju reke Spreče nastalom ispuštanjem tehnoloških otpadnih voda iz taložišta Bijelo more, saopštila je Vlada FBiH.

U aprilu je zbog pucanja nasipa na taložištu Bijelo more postrojenja za tretman otpadnih voda Fabrike sode Sisecam soda u Lukavcu došlo do izlivanja u reku Spreču. Početkom avgusta u reku je, kako su preneli BiH mediji, iscurila i velika količina amonijačne vode sa katranom iz pogona firme Global Ispat Koksna Industrija Lukavac (GIKIL).

U zaključku Vlade FBiH navodi se da će Federalno ministarstvo okoliša i turizma uz saglasnost Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, izmeniti Pravilnik o postupcima i merama u slučaju akcidenata na vodama i obalnom vodnom zemljištu. Cilj izmena je propisivanje nadležnosti za usvajanje Federalnog operativnog plana za incidentna zagađenja, kao i kantonalnih planova.

Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva zaduženo je da kroz proceduru donošenja Zakona o izmenama i dopunama Zakona o vodama, koja je u toku, utvrdi veće novčane kazne za prekoračenje graničnih vrednosti parametara tehnoloških otpadnih voda i nesprovođenje monitoringa otpadnih voda, navodi Vlada FBiH.

Predlog zakona u Parlamentu od 30. aprila

Inače, Vlada FBiH je još početkom aprila usvojila Predlog zakona o zaštiti okoliša. Novi zakon, kako je tada saopštila Vlada, zasnovan je na rezultatima projekta “Monitoring napretka usklađenosti okolišne legislative u zemljama jugoistočne Evrope sa legislativom Evropske unije”.

U ovom projektu je utvrđeno da je važeći Zakon delimično usklađen sa propisima EU, kao i da nije preneo obaveze koje je BiH preuzela ratifikacijom više međunarodnih konvencija.

Novi zakon zasnovan je na direktivama EU i međunarodnim konvencijama.

Predlog zakona o zaštiti okoliša je zvanično u proceduri Parlamenta FBiH od 30. aprila.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska zadar otpadne vode septicke jame

Hrvatska dobila novac EU da zatvori septičke jame na Jadranskoj obali

24. avgust 2018. - Evropska komisija je odobrila finansiranje projekta za unapređenje kanalizacione infrastrukture u Zadru i Petrčanima

srbija zeleni budzet 2025 zeleni projekti pruga

Srbija po prvi put pripremila Zeleni budžet u okviru Zakona o budžetu – za 2025. milijardu evra

24. avgust 2018. - Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu po prvi put sadrži prilog Zeleni bužet, čiji sastavni deo je i spisak 64 zelenih projekata

elektrohemijski reaktor

Nova tehnologija za ekstrakciju litijuma iz geotermalnih voda

24. avgust 2018. - Na Univerzitetu Rajs je razvijen trokomorni elektrohemijski reaktor za efikasnu i ekološki prihvatljivu ekstrakciju litijuma iz geotermalnih slanih rastvora

Bansko proizvodi struju male hidroturbine cevi za vodosnabdevanje

Bansko proizvodi struju pomoću male hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje

24. avgust 2018. - Lokalno preduzeće za vodovod i kanalizaciju u opštini Bansko proizvodi struju pomoću minijaturne hidroturbine u cevi za vodosnabdevanje