Životna sredina

Vlada Crne Gore usvojila Predlog zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promena

Predlog-zakona-o-zastiti-od-negativnih-uticaja-klimatskih-promena-Pavle-Radulovic

Slika: Pavle Radulović, ministar održivog razvoja i turizma (Vlada Crne Gore)

Objavljeno

21.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

21.10.2019.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Crne Gore usvojila je Predlog zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena i uputila ga parlamentu na usvajanje. Crna Gora je jedna od prvih zemalja u regionu i prva članica Energetske zajednice koja će dobiti ovakav propis.

Cilj ovog dokumenta, kako je saopštila Vlada Crne Gore, je zaštita od negativnih uticaja klimatskih promena, smanjivanje emisija gasova sa efektom staklene bašte, zaštita ozonskog omotača i druga pitanja koja se odnose na zaštitu od negativnih uticaja klimatskih promena. Crna Gora je među prvim državama regiona koja je donela ovaj dokument od izuzetnog značaja, a čijoj se izradi, pored ostalog, pristupilo i radi prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, saopštila je Vlada Crne Gore.

Sekretarijat Energetske zajednice je pozdravio odluku Vlade Crne Gore i naveo da je ova zemlja prva potpisnica Ugovora o Energetskoj zajednici koja će dobiti propis od ogromnog značaja.

Zakon, kako se navodi u Predlogu zakona, uvodi obavezu izrade Strategije niskokarbonskog razvoja, Nacionalnog plana adaptacije, projekcija nivoa GHG, Izveštaja o projekcijama nivoa GHG, GHG inventara, obavezu pribavljanja posebne dozvole za emisije GHG za industrijska postrojenja, zatim obavezu monitoringa i izveštavanja, i verifikacije o emisijama GHG-a za avio operatere i industrijska i energetska postrojenja, kao i obavezu pribavljanja dozvole za obavljanje delatnosti koje oštećuju ozonski omotač.

Ovim propisom će se obezbediti usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU u oblasti klimatskih promena, što je bio jedan od preduslova za otvaranje Poglavlja 27, uspostavljanje sistema za smanjenje emisija sa efektom staklene bašte i prilagođavanja na klimatske promene, ispunjavanje obaveza prema Okvirnoj konvenciji Ujedninjenih nacija o klimatskim promenama, ispunjavanje obaveza iz Pariskog sporazuma, ispunjavanje obaveza iz Kjoto protokola i Doha amandmana.

Takođe, zakon o zaštiti klime će stvoriti uslove za zdraviju životnu sredinu.

Predlog zakona pripremilo je Ministarstvo održivog razvoja i turizma, koje vodi Pavle Radulović.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Nemacka Srbiju energijom cistih izvora i zastiti zivotne sredine

Nemačka podržava Srbiju u snabdevanju energijom iz čistih izvora i zaštiti životne sredine

21. oktobar 2019. - Srbija i nemačka razvojna banka KfW su potpisale sporazum o zajmu od 135 miliona evra za drugu fazu kreditnog programa DPO II

srbija novi pazar deponija pozar metan golo brdo

Početak treće nedelje požara na deponiji Golo Brdo kod Novog Pazara obeležila velika eksplozija metana

21. oktobar 2019. - Zavod za javno zdravlje Novog Pazara je upozorio građane da ne prilaze deponiji, jer gasovi mogu biti štetni po zdravlje

Tri grada ozivela proteste u Srbiji protiv litijumskog projekta Jadar

Građani Loznice oživeli proteste protiv rudarenja litijuma u dolini Jadra, najavljeni novi u Valjevu i Šapcu

21. oktobar 2019. - Protivnici projekta Jadar kompanije Rio Tinto održali su protest u Loznici, a priključuju se Valjevo i Šabac, po rečima aktivista

bih epbih spaljivanje otpada te tuzla testiranje

Elektroprivreda BiH odustala od probnog spaljivanja otpada u TE Tuzla

21. oktobar 2019. - Elektroprivreda BiH je saopštila da će ispoštovati zaključke Gradskog veća Grada Tuzla. Bilo planirano sagorevanje 100 tona otpada