Životna sredina

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

srbija apel naucnici studenica mhe

Studenica (foto: Predrag Ilić)

Objavljeno

27.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo je apel protiv male hidroelektrane Studenica S4-Gradina i time podržalo građane koji se protive njenoj izgradnji.

“Mi, dole potpisani naučni radnici (spisak), ovim pismom izražavamo duboku zabrinutost i oštro protivljenje planiranoj izgradnji mini hidroelektrane (MHE) “Studenica S4 – Gradina” na reci Studenici, u gradu Kraljevu i pružamo punu podršku zahtevima građana i njihovim udruženjima, a naročito građanima Ušća za obustavu svih aktivnosti radi izgradnje predmetne MHE, zabranu njihove gradnje i zaštitu celog toka reke Studenice i njene klisure”, navodi se u apelu naučne zajednice, saopštila je organizacija Polekol.

Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice, kako se ističe, izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i na sveukupne ekosisteme koji uključuju i veliki broj retkih, reliktnih, zaštićenih, strogo zaštićenih i endemičnih vrsta biljaka i životinja i čineći ovo područje jedinstvenim refugijumom flore i faune od svetskog značaja.

Studenica je žila kucavica ekosistema planinskih masiva Golije, Čemernog i Radočela

Studenica je osnovna vrednost i žila kucavica ekosistema planinskih masiva Golije, Čemernog i Radočela zbog čega je uključena u UNESKO program Čovek i biosfera kao rezervat biosfere Golija – Studenica, navodi naučna zajednica.

srbija apel naucnici studenica mhe reka
Studenica (foto: Predrag Ilić)

Izgradnja MHE, kao i eventualni drugi zahvati duž čitavog toka reke Studenice predstavljali bi, smatraju, remetilački faktor, ne samo u delu klisure predviđenom za potapanje, već na celom slivu i ozbiljan rizik po ekološke i predeone vrednosti PP Golija i RB Golija – Studenica.

Naučnici podsećaju da se MHE javnosti često predstavljaju kao ekološki prihvatljiv izvor energije, međutim njihova izgradnja ima ozbiljne posledice po prirodu jer narušavaju vodni režim, ugrožavaju biodiverzitet i menjaju prirodnu dinamiku reka (Naučni razlozi protiv gradnje MHE Studenica S4-Gradina).

Brana bi bila visoka 30 metara

Oni naglašavaju da voda nije samo izvor energije, već, pre svega, izvor života i ključni faktor u očuvanju prirodne ravnoteže. Svaka promena u vodotoku, a posebno prouzrokovana izgradnjom 30 metara visoke i u kruni 100 metara široke brane, će izvesno imati dalekosežne negativne posledice po reku, njen sliv i zaštićeno područje kojim skoro celim svojim tokom teče, piše u apelu.

Na slivu Studenice se već nalazi šest MHE, a sada se planira i sedma, što dodatno povećava pritisak na ovaj krhki ekosistem.

Naučnici i naučnice apeluju na organe Grada Kraljeva, Vladu Republike Srbije, UNESKO i IUCN da učine sve što je u njihovoj nadležnosti da spreče devastaciju reke Studenice i preduzmu mere radi njene zaštite i zaštite prirodnog bogatstva ovog područja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

27. mart 2025. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane

srbija apel naucnici studenica mhe

Više od 200 naučnica i naučnika potpisalo apel protiv gradnje MHE Studenica S4 – Gradina

27. mart 2025. - Pregrađivanje i potapanje dela klisure Studenice izazvalo bi trajne i nepovratno štetne posledice po Park prirode Golija i sve ekosisteme

Stanje reka u Srbiji

Stanje reka u Srbiji: zagađenje i prekomerna eksploatacija ugrožavaju vodne resurse

27. mart 2025. - O stanju reka u Srbiji je za Balkan Green Energy News govorio Strahinja Macić, pravni savetnik u organizaciji Polekol

hrvatska vlada ugovori vodna infrastruktura vodosnabdevanje kanalizacija vodovod

Hrvatska investirala 4,4 milijarde evra u vodnu infrastrukturu

27. mart 2025. - Hrvatska vlada je uručila 19 ugovora za investiranje u vodovod i kanalizaciju u više od 20 lokalnih samouprava