OIE

Vinarija Plantaže počinje da koristi orezine vinove loze za proizvodnju energije

Slika: Plantaže AD

Objavljeno

06.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanija GGE i crnogorska vinarija Plantaže AD pokrenuli su projekat koji za cilj ima da se jednoj od najvećih  vinarija na Balkanu smanje troškovi energije i poboljša uticaj na životnu sredinu.

Kompanija Plantaže AD potpisala je ugovor sa kompanijom GGE koji predviđa ugradnju parnog kotla na biomasu, pri čemu će se koristiti orezine vinove loze, koja je lokalno dostupna i besplatna biomasa za Plantaže sa malim sadržajem vlage i visokom kalorijskom vrednošću.

GGE,  kompanija koja je za kratko vreme postala prepoznatljiva u čitavom regionu po svojim inovativnim energetskim rešenjima, predložila je klijentu da unapredi energetsku efikasnost  i unapredi ekološku komponentu u proizvodnom procesu tako što će ugraditi novi parni kotao na biomasu, kapaciteta 2MW, 3t/h, sa delimično novim parovodom i potpuno novim sistemom vraćanja kondenzata.

Investicija će omogućiti Plantažama da uštede 200.000 evra godišnje za vreme trajanja ugovora od pet godina, nakon čega će imati još veće uštede.

GGE je nedavno najavio da će uskoro početi da realizuje ovaj projekat, kao jedan od svojih ključnih projekata u Crnoj Gori.

“Implementacijom najnovijeg tehnološkog rešenja u primeni biomase kao izvora energije, zajedno ćemo postići velike uštede, smanjiti zavisnost kako samog preduzeća tako i države Crne Gore od skupih uvoznih energenata, smanjiti troškove proizvodnje finalnih proizvoda a svakako i uticati na poboljšanje životne sredine i celokupne ekološke slike Crne Gore“, rekao je izvršni direktor GGE Crna Gora Siniša Janjušević.

On je rekao da je tim inženjera kompanije GGE, predložio Plantažama da iskoriste značajan potencijal orezine, koja nastaje kao nus proizvod pri orezivanju vinograda i čijom primenom se mogu ostvariti značajne uštede.

Janjušević je istakao da su orezine vinove loze vrlo specifično gorivo i da se mogu efikasno koristiti samo nakon dobre pripreme. Zato su zaposleni u Plantažama kupili seckalicu, takozvani čoper, za pripremu orezina na dimenzije koje odgovaraju transportom sistemu kotlovskog postrojenja na biomasu.

Do sada, Plantaže su koristile stari parni kotao na mazut, dok su troškovi energije kompanije bili veoma visoki zbog visokog nivoa proizvodnje vina i drugih alkoholnih pića.

Pored uticaja na životnu sredinu, Plantaže su imale i značajne troškove prilikom upravljanja, održavanja i čišćenja kotla, kao i gubitke u parovodu. Sadašnji zastareli sistem takođe nema sistem vraćanja kondenzata.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

KEY25

KEY – The Energy Transition Expo od 5. do 7. marta u Riminiju

6. jun 2017. - Italian Exhibition Group (IEG) od 5. do 7. marta organizuje događaj KEY - The Energy Transition Expo u Riminiju u Italiji

GGF pozajmicu Lovcen banci zeleni portfolio

GGF daje pozajmicu Lovćen banci za njen zeleni portfolio

6. jun 2017. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je zasnovao partnerstvo sa crnogorskom Lovćen bankom potpisivanjem ugovora o pozajmici od tri miliona evra

Napredni simulator omogućava testiranje novih načina upotrebe nuklearne energije

Napredni simulator omogućava testiranje novih načina upotrebe nuklearne energije

6. jun 2017. - Westinghouse i Nacionalna laboratorija Idaho su demonstrirali simulator proširene upotrebe nuklearnih elektrana, na primer za proizvodnju vodonika i daljinsko grejanjew

IFC gradi Savez za zeleni rast na Zapadnom Balkanu Western Balkans Green Growth Alliance

IFC gradi Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana

6. jun 2017. - IFC predvodi inicijativu u okupljanje u Savez za zeleni rast Zapadnog Balkana, koji će biti okrenut dekarbonizaciji i održivosti privrede