Foto: iStock
Druge aukcije za dodelu subvencija za projekte obnovljivih izvora energije u Srbiji zabeležile su nove rekorde sa ukupno 40 prijavljenih projekata, saznaje Balkan Green Energy News.
Drugi krug aukcija za tržišne premije za obnovljive izvore energije su raspisane krajem novembra 2024. godine, a rok za podnošenje prijava istekao je 5. februara u ponoć. Pobednici će dobiti tržišne premije koje će se isplaćivati u skladu sa ugovorima o razlici u ceni (CfD).
Ukupno 40 prijava govori da je interesovanje mnogo veće nego na prvim aukcijama, završenim septembra 2023, kada je 16 investitora odlučilo da se nadmeće za dobijanje premija. Naravno, moguće je da sve prijave nisu ispravne, pa je tako na prvim aukcijama od 16 firmi pet odmah ispalo iz igre.
Domaći i strani investitori koji su učestvovali na aukcijama traže podsticaje за 1.171 MW novih kapaciteta, od čega za vetar 673 MW, a za solar 498 MW. U odnosu na kvotu od 425 MW, kapaciteti prijavljenih projekata veći su skoro tri puta. Od pristiglih 40 prijava sedam se takmiče za premiju za vetroparkove, a 33 za solarne elektrane.
S obzirom da investitori mogu da dobiju subvencije za deo elektrane koju grade, njihova planirana postrojenja imaju veću snagu od 1.171 MW.
Na prvoj aukciji investitori su tražili premije za 602,8 MW, što znači da su sada njihovi zahtevi skoro duplo veći
Na prvim aukcijama investitori su tražili premije za 602,8 MW, što znači da su sada njihovi zahtevi skoro duplo veći, iako su kvote na obe aukcije slične. Prvi put ukupna kvota bila je 450 MW, od čega 400 MW za vetar i 50 MW za solar, a sada je 424,8 MW – za vetar 300 MW i za solar 124,8 MW.
Kada se pogleda broj prijava, na prvoj aukciji bilo je devet prijava za vetar, a sedam za solar. Sada ih ima manje za vetar – sedam, a mnogo više za vetar – 33.
Dve su najvažnije razlike između dva nadmetanja za subvencije za zelenu energiju koja je organizovala Srbija: maksimalna cena koju investitor može da ponudi i novi kriterijum za vrednovanje ponuda.
Dve važne promene u odnosu na prve aukcije
Ponuđena cena za vetar ne može biti viša od 79 evra po megavat-satu (MWh), u poređenju sa 105 evra po MWh prošlog puta. A, za solar sada je cena 72 evra, dok je na prvim aukcijama bila 90 evra.
Druga promena znači da se osim ponuđene cene prilikom odlučivanja ko će dobiti subvencije vrednuje i deo struje koji se nudi Elektroprivredi Srbije (EPS), garantovanom snabdevaču, za snabdevanje potrošača po regulisanim cenama ili direktno krajnjim potrošačima kroz ugovor o otkupu električne energije (eng. PPA).
Sada je u toku je, kako saznajemo, pregledanje i provera dokumentacije i izrada izveštaja o ispunjenosti kvalifikacionih uslova. Procedura predviđa dve faze: fazu kvalifikacija i fazu nadmetanja i popunjavanja kvote.
Posle druge faze Komisija za aukcije priprema rang listu za dodelu tržišne premije, a Ministarstvo rudarstva i energetike ima 15 dana da donese rešenja o dodeljivanju prava na tržišnu premiju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.