OIE

Uvoz zelenih tehnologija u EU duplo veći od izvoza u 2021.

eu uvoz solarnih panela vetroturbina eurostat

Foto: ThePictureBox from Pixabay

Objavljeno

29.11.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.11.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zemlje Evropske unije su prošle godine potrošile 15,2 milijarde evra na uvoz solarnih panela, vetroturbina i tečnih biogoriva iz inostranstva. Iznos je u suštini više od dva puta veći nego je u istoj godini bio vredan izvoz te robe, navodi se u podacima agencije Evrostat.

Evropska Unije je 2021. godine na uvoz robe za sektor obnovljivih izvora energije dala 15,2 milijarde evra, ali je, kako je naveo Eurostat, izvoz istih tih proizvoda bio vredan samo 6,5 milijardi evra.

EU je tako uvezla solarne panele u vrednosti od 11,2 milijarde evra, tečna biogoriva za 3,4 milijarde evra i vetroturbine za 600 miliona evra.

Vrednost uvoza solarnih panela i tečnih biogoriva bila je mnogo veća od izvoza te robe, pa je od prodaje u inistranstvu zarađeno dve milijarde odnosno 1,3 milijarde.

eu uvoz solarni paneli vetroturbine tecna biogoriva eurostat

Situacija je mnogo bolja kada je reč o vetroturbinama, jer je vrednost izvoza bila 3,3 milijarde prema 600 miliona evra uvoza, pokazuju podaci Evrostata.

Evropski uvoz vetroturbina, tečnih biogoriva i solarnih panela bio je veći u 2021. nego u 2012. i predstavlja rast od 416, sedam i dva odsto. U isto vreme i izvoz je porastao i to 13, 173 i četiri odsto.

eu izvoz solarni paneli vetroturbine tecna biogoriva eurostat

Uvoz je dolazio iz Kine, Indije, Argentine

Kina i Indija su zajedno obezbedile 99 odsto (64 plus 35 odsto) uvoza vetroturbina u 2021, dok je evropski izvoz završio u Velikoj Britaniji (42 odsto), SAD-u (15 odsto) i Tajvanu (11 odsto).

Kina, takođe, drži i lavovski deo (89 odsto) evropskog uvoza solarnih panela u 2021. EU je najviše fotonaponskih panela prodala u SAD-u (23 odsto), Singapuru (19 odsto), Velikoj Britaniji i Švajcarskoj (po devet odsto).

EU uglavnom izvozi solarne panele i vetroturbine u Veliku Britaniju, SAD, Singapur i Tajvan

Nešto više od dve petine uvoza tečnih biogoriva u EU 2021. je došlo iz Argentine (41 odsto), a zapažen udeo imaju i Velika Britanija (14 odsto), Kina i Malezija (po 13 odsto.

Svoja biogoriva evropske zemlje najviše su izvozile u Veliku Britaniju (47 odsto) i SAD (30 odsto), naveo je Evrostat.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

solarna stara dojkinci temska solarne elektrane elektropionir

Prve zadružne solarne elektrane u Srbiji puštene u rad na Staroj planini

29. novembar 2022. - Godišnji prihodi od prodaje električne energije biće iskorišćeni za projekte koje će predložiti lokalna zajednica staroplaninskih sela

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

29. novembar 2022. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

29. novembar 2022. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

29. novembar 2022. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom