OIE

Uvoz zelenih tehnologija u EU duplo veći od izvoza u 2021.

eu uvoz solarnih panela vetroturbina eurostat

Foto: ThePictureBox from Pixabay

Objavljeno

29.11.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.11.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zemlje Evropske unije su prošle godine potrošile 15,2 milijarde evra na uvoz solarnih panela, vetroturbina i tečnih biogoriva iz inostranstva. Iznos je u suštini više od dva puta veći nego je u istoj godini bio vredan izvoz te robe, navodi se u podacima agencije Evrostat.

Evropska Unije je 2021. godine na uvoz robe za sektor obnovljivih izvora energije dala 15,2 milijarde evra, ali je, kako je naveo Eurostat, izvoz istih tih proizvoda bio vredan samo 6,5 milijardi evra.

EU je tako uvezla solarne panele u vrednosti od 11,2 milijarde evra, tečna biogoriva za 3,4 milijarde evra i vetroturbine za 600 miliona evra.

Vrednost uvoza solarnih panela i tečnih biogoriva bila je mnogo veća od izvoza te robe, pa je od prodaje u inistranstvu zarađeno dve milijarde odnosno 1,3 milijarde.

eu uvoz solarni paneli vetroturbine tecna biogoriva eurostat

Situacija je mnogo bolja kada je reč o vetroturbinama, jer je vrednost izvoza bila 3,3 milijarde prema 600 miliona evra uvoza, pokazuju podaci Evrostata.

Evropski uvoz vetroturbina, tečnih biogoriva i solarnih panela bio je veći u 2021. nego u 2012. i predstavlja rast od 416, sedam i dva odsto. U isto vreme i izvoz je porastao i to 13, 173 i četiri odsto.

eu izvoz solarni paneli vetroturbine tecna biogoriva eurostat

Uvoz je dolazio iz Kine, Indije, Argentine

Kina i Indija su zajedno obezbedile 99 odsto (64 plus 35 odsto) uvoza vetroturbina u 2021, dok je evropski izvoz završio u Velikoj Britaniji (42 odsto), SAD-u (15 odsto) i Tajvanu (11 odsto).

Kina, takođe, drži i lavovski deo (89 odsto) evropskog uvoza solarnih panela u 2021. EU je najviše fotonaponskih panela prodala u SAD-u (23 odsto), Singapuru (19 odsto), Velikoj Britaniji i Švajcarskoj (po devet odsto).

EU uglavnom izvozi solarne panele i vetroturbine u Veliku Britaniju, SAD, Singapur i Tajvan

Nešto više od dve petine uvoza tečnih biogoriva u EU 2021. je došlo iz Argentine (41 odsto), a zapažen udeo imaju i Velika Britanija (14 odsto), Kina i Malezija (po 13 odsto.

Svoja biogoriva evropske zemlje najviše su izvozile u Veliku Britaniju (47 odsto) i SAD (30 odsto), naveo je Evrostat.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ekoloska dozvola rudnik uglja pod Kozarom

Ekološka dozvola za rudnik uglja pod Kozarom dovedena u pitanje, a on radi već godinu dana

29. novembar 2022. - Lignit sa izuzetno visokim udelom sumpora te prašina od rudarenja i prevoza ugrožavaju ljude i prirodu u Potkozarju

Horius ekskluzivni distributer PupinEnergy punjaca za Srbiju

Horius postao ekskluzivni distributer PupinEnergy punjača za Srbiju

29. novembar 2022. - Horius je postao jedini ovlašćeni distributer PupinEnergy AC punjača za električna vozila na teritoriji Srbije

natrijum jonske baterije litijum catl Naxtra

Litijum dobio konkurenciju – CATL predstavio prvu natrijum-jonsku bateriju koja je ušla u masovnu proizvodnju

29. novembar 2022. - Kineski CATL predstavio je bateriju Naxtra, za koju tvrdi da je prva natrijum-jonska baterija na svetu koja se masovno proizvodi

Tuđandzi selo u Kini primer energetske revolucije

Gorštačko kinesko selo Tudjenci postalo putokaz energetske transformacije

29. novembar 2022. - Na 1.200 metara nadmorske visine, u kineskoj provinciji Hubei, nalazi se selo Tudjenci – nekada izolovano, a danas primer energetske revolucije u ruralnim oblastima