OIE

Uvoz zelenih tehnologija u EU duplo veći od izvoza u 2021.

eu uvoz solarnih panela vetroturbina eurostat

Foto: ThePictureBox from Pixabay

Objavljeno

29.11.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.11.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Zemlje Evropske unije su prošle godine potrošile 15,2 milijarde evra na uvoz solarnih panela, vetroturbina i tečnih biogoriva iz inostranstva. Iznos je u suštini više od dva puta veći nego je u istoj godini bio vredan izvoz te robe, navodi se u podacima agencije Evrostat.

Evropska Unije je 2021. godine na uvoz robe za sektor obnovljivih izvora energije dala 15,2 milijarde evra, ali je, kako je naveo Eurostat, izvoz istih tih proizvoda bio vredan samo 6,5 milijardi evra.

EU je tako uvezla solarne panele u vrednosti od 11,2 milijarde evra, tečna biogoriva za 3,4 milijarde evra i vetroturbine za 600 miliona evra.

Vrednost uvoza solarnih panela i tečnih biogoriva bila je mnogo veća od izvoza te robe, pa je od prodaje u inistranstvu zarađeno dve milijarde odnosno 1,3 milijarde.

eu uvoz solarni paneli vetroturbine tecna biogoriva eurostat

Situacija je mnogo bolja kada je reč o vetroturbinama, jer je vrednost izvoza bila 3,3 milijarde prema 600 miliona evra uvoza, pokazuju podaci Evrostata.

Evropski uvoz vetroturbina, tečnih biogoriva i solarnih panela bio je veći u 2021. nego u 2012. i predstavlja rast od 416, sedam i dva odsto. U isto vreme i izvoz je porastao i to 13, 173 i četiri odsto.

eu izvoz solarni paneli vetroturbine tecna biogoriva eurostat

Uvoz je dolazio iz Kine, Indije, Argentine

Kina i Indija su zajedno obezbedile 99 odsto (64 plus 35 odsto) uvoza vetroturbina u 2021, dok je evropski izvoz završio u Velikoj Britaniji (42 odsto), SAD-u (15 odsto) i Tajvanu (11 odsto).

Kina, takođe, drži i lavovski deo (89 odsto) evropskog uvoza solarnih panela u 2021. EU je najviše fotonaponskih panela prodala u SAD-u (23 odsto), Singapuru (19 odsto), Velikoj Britaniji i Švajcarskoj (po devet odsto).

EU uglavnom izvozi solarne panele i vetroturbine u Veliku Britaniju, SAD, Singapur i Tajvan

Nešto više od dve petine uvoza tečnih biogoriva u EU 2021. je došlo iz Argentine (41 odsto), a zapažen udeo imaju i Velika Britanija (14 odsto), Kina i Malezija (po 13 odsto.

Svoja biogoriva evropske zemlje najviše su izvozile u Veliku Britaniju (47 odsto) i SAD (30 odsto), naveo je Evrostat.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Kopaonik ce biti domacin 37. CIGRE savetovanja, u fokusu tehnologije buducnosti i izazovi energetske tranzicije

37. CIGRE savetovanje na Kopaoniku: u fokusu tehnologije budućnosti i izazovi energetske tranzicije

29. novembar 2022. - Od 26. do 30. maja 2025. godine, u hotelu Grand na Kopaoniku održaće se 37. Savetovanje CIGRE Srbija – jedno od najznačajnijih stručnih okupljanja u oblasti elektroenergetike u regionu

toplana gas ljubljana energetika te tol

Glavno gorivo toplane u Ljubljani nije više ugalj, već gas

29. novembar 2022. - TE-TOL, glavna toplana za daljinsko grejanje u slovenačkoj prestonici Ljubljani, preuzela je novoizgrađeno postrojenje na prirodni gas i paru

severna makedonija spajanje trzista eu grcka sanja bozinovska

Severna Makedonija planira da spoji tržište električne energije sa EU do prvog kvartala 2027.

29. novembar 2022. - Ministarka Sanja Božinovska učestvovala je na Forumu za integraciju tržišta električne energije održanom u Evropskom parlamentu u Briselu

Kostadinov Zapadni Balkan energetsku krizu odgovorio inovacijama ambicijom

Kostadinov (GGF): Zapadni Balkan je na energetsku krizu odgovorio inovacijama, ambicijom (video)

29. novembar 2022. - Poslednje tri do četiri godine su u najmanju ruku bile transformativne u pogledu energetske tranzicije na Zapadnom Balkanu, kaže Borislav Kostadinov, direktor fonda u kompaniji Finance in Motion zadužen za GGF