Ne petoj međunarodnoj konferenciji o upravljanju hemikalijama (eng. International Conference on Chemicals Management – ICCM5) održanoj u Bonu u Nemačkoj, usvojen je Globalni okvir za hemikalije – Za planetu bez štete od hemikalija i otpada. Okvirom su postavljeni konkretni ciljevi i smernice za upravljanje hemikalijama u ključnim sektorima.
Srž Globalnog okvira za hemikalije čini 28 ciljeva koji su usredsređeni na bolje upravljanje hemikalijama i otpadom. Vlade širom sveta obavezale su se da će do 2030. formirati regulativu koja će smanjiti hemijsko zagađenje i istovremeno podržati uvođenje sigurnijih i održivijih hemijskih alternativa.
Usvajanjem Globalnog okvira za hemikalije, problem zagađenja hemikalijama i otpadom su prepoznati na istom nivou kao i kriza klimatskih promena i gubitak biodiverziteta, koji već imaju postavljene okvire.
Andersen: Hemijsko zagađenje uzrokuje dva miliona smrtnih slučajeva godišnje
„Pozivam sve strane da započnu akciju odmah. Svetska zdravstvena organizacija upozorava da hemijsko zagađenje vazduha, zemlje, vode i radnih mesta, uzrokuje dva miliona smrtnih slučajeva godišnje. Ekosistemi i vrste venu i umiru. Hemijsko i zagađenje otpadom su srce nepravde i neravnopravnosti“, poručila je Inger Andersen, izvršna direktorka Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (eng. UN Environment Programme – UNEP).
Globalni okvir poziva i na sprečavanje ilegalne trgovine hemikalijama i otpadom, i postepeno ukidanje visoko opasnih pesticida u poljoprivredi do 2035. godine. Studije su pokazale da postoji značajna povezanost između profesionalne i stambene izloženosti pesticidima i štetnih zdravstvenih ishoda, uključujući rak i neurološke, imunološke i reproduktivne probleme.
Dogovorom se traži i odgovorno upravljanje hemikalijama u različitim sektorima – uključujući industriju, poljoprivredu i zdravstvenu zaštitu, kao i poboljšanje transparentnosti i pristupa informacijama u vezi sa hemikalijama i njima povezanim rizicima.
Za život bez straha od hemijskog zagađenja
Finansijska podrška realizaciji ovog okvira obezbeđena je kroz osnivanje specijalizovanog fonda pod okriljem UNEP-a. Fond je otvoren za doprinose vlada, privatnog sektora, nevladinih organizacija i fondacija. Nemačka je već obećala 20 miliona evra doprinosa ovom fondu.
U skladu s tim, industrijski sektor takođe je izrazio posvećenost smanjenju zagađenja i negativnih uticaja hemikalija do istog roka, saopštio je Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (eng. UN Environment Programme – UNEP).
„Svako na ovoj planeti bi trebalo da živi i radi bez straha da će se razboleti ili umreti od izlaganja hemikalijama. Priroda, oslobođena zagađenja, treba da bude u stanju da napreduje i podržava čovečanstvo u milenijumima koji dolaze“, rekla je Inger Andersen, izvršna direktorka UNEP-a.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.