Voda

Uskoro počinje gradnja fabrike za preradu otpadnih voda na Zlatiboru

Slika: Wikimedia

Objavljeno

06.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

06.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Na Zlatiboru će u julu početi izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda koje bi trebalo da reši pitanje otpadnih voda na tom području, najavile su lokalne vlasti.

U toku je izrada projekta za izdavanje građevinske dozvole, počela je eksproprijacija zemljišta, a građevinski radovi bi trebalo da budu završeni do kraja godine, prenele su Večernje novosti pozivajući se na lokalne vlasti u Čajetini.

Fabrika za prečišćavanje otpadnih voda rešiće problem zagađenja Crnog Rzava i njegove pritoke Obudojevice a gradiće se u mestu Sastavci, na Obudojevici, kilometar nizvodno od turističkog centra planine.

Postrojenje će graditi konzorcijum koji čine slovenačka kompanija Hidroinženjering, beogradski Beohidro i užičko Jedinstvo.

Izgradnja ovog postrojenja će koštati četiri i po miliona evra, veći deo novca je obezbedila lokalna samouprava, dok je slovenačka vladina agencija, Centar za međunarodni razvoj i saradnju Republike Slovenije (CMSR), dala donaciju od 1,5 milliona po evra.

Ugovor o slovenačkoj donaciji i ugovor sa kompanijama koje će graditi postrojenje potpisani su u aprilu 2016. godine.

„Intenzivnim razvojem, gradnjom hotela i pratećih sadržaja, imamo obavezu da to što pre rešimo ovo pitanje. Ovim smo obvuhvatili sva zlatiborska naselja, pa i prigradska, da se prihvate otpadne vode”, rekao je predsednik Opštine Čajetina Milan Stamatović prilikom potpisivanja ugovora prošle godine.

Sa radovima koji su do sada urađeni, cela investicija će iznositi 10 miliona evra. Opština Čajetina je do sada izgradila pristupni put do lokacije, dovela fekalne kolektore, obezbedila trafo stanicu i pribavila neophodnu vodoprivrednu saglasnost.

Postrojenje bi trebalo da počne da radi 2019. godine i reši problem otpadnih voda za 20.000 stanovnika. U sledećoj fazi kapacitet fabrike će biti povećan za još 10.000 korisnika komunalne infrastrukture.

Zlatibor bi za dve godine zahvaljujući tome trebalo da bude u stanju da prerađuje sve otpadne vode, što je neophodno i sa stanovišta razvoja tog područja kao turističkog centra i sa aspekta zaštite životne sredine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

6. jun 2017. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

6. jun 2017. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

6. jun 2017. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

6. jun 2017. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane