Otpad

Upućen poziv reciklerima, proizvođačima višekratnih kesa da se prijave za podsticaje za 2018. – sve više zahteva da se poveća finansiranje

Upucen-poziv-reciklerima-proizvodja ima-visekratnih-kesa-da-se-prijave-za-podsticaje-za-2018.-–-sve-vise-zahteva-da-se-poveca-finansiranje

Foto: Pixabay

Objavljeno

05.07.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

05.07.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Ministarstvo za zaštitu životne sredine je uputilo poziv reciklerima i proizvođačima plastičnih kesa da se prijave na konkurs za dodelu podsticajnih sredstava za 2018. godinu, čiji će iznos biti opredeljen budžetom za 2019. godinu, a čiji će parametri biti poznati krajem godine.

Podsticajna sredstva za recikliranje su dostupna licenciranim operaterima postrojenja za ponovnu upotrebu i iskorišćavanje otpada kao sekundarne sirovine ili za dobijanje energije. Vrste otpada na koje se odnose subvencije uključuju otpadne gume, otpadna ulja osim otpadnih jestivih ulja, akumulatori i industrijske baterije i električni i elektronski otpad.

Proizvođači plastičnih kesa za višekratnu upotrebu debljine preko 20 mikrona mogu da dobiju podsticajna sredstva u iznosu od 6.010 dinara (oko 50 evra) po toni, dok su podsticajna sredstva za takve kese koje sadrže biorazgradive aditive utvrđena na nivou 8.414 dinara (oko 70 evra) po toni.

Reciklažna industrija je više puta upozorila da Srbija nema predvidiv okvir za finansiranje životne sredine i da država izdvaja nedovoljna sredstva za ovu namenu, što se odnosi i na podsticajna sredstva za recikliranje. U poslednje vreme je sa više strana upućen poziv da se ministarstvu poveća budžet, za koji Fiskalni savet kaže da bi trebalo da se bar duplira sa sadašnjih 50 miliona evra godišnje, s obzirom da Srbija naplaćuje eko-takse u iznosu od oko 100 miliona evra godišnje.

Podsticajna sredstva za proizvodnju biorazgradivih kesa su jedan od načina borbe protiv plastike za jednokratnu upotrebu u Srbiji, gde se ulažu napori da se smanji upotreba plastičnih kesa. U skladu sa tim, Delhaize Serbia, najveća trgovinska kompanija u Srbiji, je nedavno najavila da od 16. jula počinje naplatu plastičnih kesa na kasama svih svojih maloprodajnih objekata, piše Politika.

Delhaize Serbia je registrovala pad upotrebe plastičnih kesa od 60% u Shop&Go prodavnicama otkako je pre tri meseca uvela naplatu platičnih kesa u tom lancu.

Sve trgovinske kompanije u Srbiji su pozvane da počnu da naplaćuju plastične kese koje su nerazgradive, rekao je nedavno ministar Goran Trivan. Prema nedavnom istraživanju, Delhaize ima udeo od 21% na tržištu maloprodaje u Srbiji, dok hrvatski Agrokor sledi sa 16%.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

5. jul 2018. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

5. jul 2018. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Kuca napravljena od vetroturbine

Stara vetroturbina pretvorena u kuću

5. jul 2018. - Energetska kompanija Vattenfall i dizajnerski studio Superuse pretvorili su kućište vetroturbine u kuću od 36 kvadrata

krk ostrvo bez otpada zero waste svet

Krk postao drugo zero waste ostrvo u svetu

5. jul 2018. - Sedam lokalnih samouprava na hrvatskom ostrvu Krk dobilo je prestižni Zero Waste sertifikat