Životna sredina

Umag je Grad budućnosti 2016

Umag gard buducnosti 2016

By Zeitblick - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40403799

Objavljeno

24.10.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.10.2016.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Primorski grad u Istri u Hrvatskoj Umag dobitnik je nagrade „Grad budućnosti 2016“ koja je dodeljena na konferenciji „Pametni gradovi – Gradovi budućnosti 2016“ održanoj u organizaciji Poslovnog dnevnika i Večernjeg lista.

Od ukupno pet kategorija, Umag je pobedio u kategoriji „Pametnija životna sredina“ zahvaljujući desetogodišnjem mega-projektu „Umag: Pametan grad – Zeleni grad 2010-2020“. Održivi razvoj, ekološki pristup, zaštita životne sredine i zdravlja građana, odgovorno upravljanje resursima, kao i kontinuirani razvoj, osnovni su principi i odrednice ovog projekta koji je Umagu doneo jednu od najprestižnijih nagrada.

Naredni koraci: održiva i ekološka komunalna infrastruktura

Na ceremoniji održanoj u Zagrebu 11. oktobra, nagradu je primio graonačelnik Vili Basaneze koji je istakao da Umag radi na zaštiti životne sredine od 2010. godine, kada je pokrenut ovaj projekat vredan 50 miliona evra.

„Strateški projekat uključuje gasifikaciju grada u okviru održivog privrednog razvoja i očuvanja zdravlja sugrađana, kao i okruženja u kome živimo, odgovorno upravljanje otpadom, odnosno ekološko upravljanje resursima, te zaštitu otpadnih voda trećeg stepena. Nadalje, cilj projekta je postepeno uvođenje održive i ekološke komunalne infrastrukture, smanjenje ispusnih gasova, korišćenje obnovljivih izvora energije, sanacija starih deponija i izgradnja savremene sortirnice, te ekološko osvešćivanje samih građana, od vrtića nadalje, kroz projekte, radionice i predavanja“, istakao je Basaneze i napomenuo da nagrada predstavlja dodatnu motivaciju za ulaganje u zdrav i održiv način života.

„Pametni gradovi – Gradovi budućnosti 2016“ je projekat čiji je cilj da promoviše izvrsnost i inovativnost inicijativa „Pametni gradovi“ implementiranih u gradovima širom Hrvatske. Jedan od ciljeva projekta koji realizuju Poslovni dnevnik i Vecernji list uz podršku Zajednice gradova je da podigne opštu svest javnosti o značaju razvoja ovakvih projekata. Koncept „Pametni gradovi“ je skup multidisciplinarnih mera, ideja i politika usmerenih ka promociji razvoja ljudskih i tehnoloških resursa urbanih područja, kao i ka njihovoj strukturiranoj interakciji čija je svrha da omogući održivi privredni razvoj i bolji kvalitet života građana.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

24. oktobar 2016. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Mikroplastika ometa fotosintezu biljaka - otkriva nova studija

Mikroplastika ometa fotosintezu, ugrožava proizvodnju hrane

24. oktobar 2016. - Kineski naučnici su utvrdili da mikroplastika ometa fotosintezu biljaka, što bi moglo dovesti do drastičnog pada proizvodnje hrane

Geotermalni izvori Turskoj jedna glavnih proizvodaca litijuma

Geotermalni izvori omogućavaju Turskoj da postane jedna od glavnih proizvođača litijuma

24. oktobar 2016. - Samo sa postojećim geotermalnim bušotinama, Turska bi mogla da se uvrsti među glavne svetske proizvođače litijuma, tvrdi Ufuk Šenturk iz JESDER-a

Dan planete zemlje 2025

Dan planete zemlje 2025: Naša energija, naša planeta

24. oktobar 2016. - Dan planete Zemlje obeležava se svake godine 22. aprila i jedan je od najvećih pokreta na planeti