Povodom objavljivanja javnog poziva za sufinansiranje mera energetske sanacije porodičnih kuća i stanova energetski ugroženih kupaca, u Užicu je počeo sa radom Centar za energetsko savetovanje građana i preduzetnika.
Centar je namenjen informisanju građana i preduzetnika o inicijativama za unapređenje energetske efikasnosti, dostupnim tehnologijama, tehničkim mogućnostima i načinima finansiranja energetskih projekata. Korisnici koji planiraju samostalno da finansiraju energetske sanacije, a nisu sigurni koje korake treba da preduzmu, mogu dobiti pomoć kroz pojedinačna savetovanja ili grupne razgovore.
Na dan otvaranja organizovano je prvo grupno savetovanje, posvećeno energetski ugroženim građanima Užica. Ovim povodom, gradska uprava je uputila javni poziv građanima sa statusom energetski ugroženih kupaca da konkurišu za bespovratna sredstva za sufinansiranje mera energetske sanacije. Maksimalan iznos subvencija može iznositi do 90 odsto ukupne vrednosti investicije, dok je za ovu namenu izdvojeno ukupno 2,5 miliona dinara iz budžeta Grada Užica i sredstava Ministarstva rudarstva i energetike.
Iznos subvencija može iznositi do 90 odsto ukupne vrednosti investicije
Prema rečima Svetlane Drakul, rukovodioca odeljenja za zaštitu životne sredine, novi konkurs je prilika za socijalno ugrožena domaćinstva koja ranije nisu mogli da obezbede neophodnih 50 odsto vrednosti investicije iz sopstvenih sredstava. „Novi konkurs koji smo upravo objavili jeste i nova prilika za energetski ugrožene Užičane da unaprede kvalitet i uslove stanovanja, jer je prag sopstvenog finansiranja ovim konkursom spušten na samo 10 odsto vrednosti investicije“, rekla je.
Građani Užica sa statusom energetski ugroženog kupca koji žive u legalno izgrađenim objektima mogu konkurisati za zamenu spoljnih prozora, vrata i drugih prozirnih elemenata, zamenu kotlova ili peći za grejanje efikasnijim uređajima, ugradnju toplotnih pumpi, unapređenje sistema grejanja i izradu tehničke dokumentacije.
Konkursna dokumentacija je dostupna na vebsajtu Grada Užica kao i u užičkom Centru za energetsko savetovanje u Ulici Petra Đelovića bez broja i u Gradskoj opštini Sevojno. Javni poziv traje dok se sredstva ne utroše, a najkasnije do 31. januara.
Uspostavljanje Centra za energetsko savetovanje rezultat je projekta Unapređenje korišćenja održive energije u zlatiborskom regionu. Sprovode ga Regionalna razvojna agencija (RRA) Zlatibor i Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, a finansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.