Otpad

U Srbiji na Svetski dan čišćenja uklonjeno 2.000 tona smeća

Foto: Facebook/Svetski dan čišćenja 2018.

Objavljeno

17.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Procenjuje se da je oko 13 miliona volontera širom sveta uzelo učešće u „zelenom talasu“ skupljanja otpada sa javnih površina na Svetski dan čišćenja.

Svetski dan čišćenja je obeležen i u Srbiji, na ukupno 50 lokacija, a među volonterima su bili i zaposleni preko 20 kompanija i banaka, uključujući UniCredit i Erste banku, i organizacija civilnog društva. U Beogradu je oko 2.000 volontera radilo na osam lokacija, a pridružili su im se i ambasador SAD u Srbiji Kyle Scott i oko 50 službenika ambasade.

U Srbiji je tokom akcije je uklonjeno oko 2.000 tona smeća, koje se mahom sastojalo od plastičnih flašica. Nacionalni cilj Srbije, koja za sad nema organizovan sistem prikupljanja ambalažnog otpada, je da se prikupi 40% ovog otpada, prenosi RTS.

„Mi sahranjujemo ogromnu količinu novca na našim deponijama. Pripremamo program koji bi se pre svega odnosio na modifikovanje postojećeg sistema, da pređemo na sistem depozita u kome bi motivisali razne slojeve naše populacije da prikupljaju ambalažu“, izjavio je Filip Radović, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, prenosi RTS.

„Dve stvari su ključne – podići kapacitete komunalnih službi i institucija koje su uključene u sistem upravljanja otpadom, a druga, još značajnija, jeste raditi na podizanju svesti građana“, rekla je Kristina Cvejanov, direktorka Ekostar Pak, drugog po veličini nacionalnog operatera sistema upravljanja ambalažnim otpadom u Srbiji.

Svetski dan čišćenja je započeo na Fidžiju, a završio se u Američkoj Samoi, a jedan od organizatora, Let’s Do It Foundation, je u saopštenju naveo da je više zemalja i delova država bilo prinuđeno da odloži planirane akcije zbog tropskih ciklona, tajfuna i uragana. Među njima su Filipini, Hong Kong, Tajvan, Južna Koreja, Makao, nekoliko saveznih američkih država i Dominikanska Republika.

Najveći doprinos u ljudstvu su dale Indonezija, gde je 3,3 miliona volontera učestvovalo u akciji, Pakistan, sa 3 miliona, i SAD, sa 1,5 miliona volontera. Najveći procenat populacije koji je uzeo učešće u akciji, 7%, je registrovan u Kirgistanu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

blokada deponije u valjevu, lokalni odgovor

Lokalni odgovor uputio otvoreno pismo gradonačelniku povodom stanja na deponiji u Valjevu

17. septembar 2018. - Nakon što je u Valjevu proglašeno vanredna situacija zbog blokade nesanitarne gradske deponije, udruženje Lokalni odgovor uputilo je gradskoj vlasti niz konkretnih predloga za njeno trajno zatvaranje i sanaciju

Medjunarodni dan nultog otpada 2025, Ka nultom otpadu u modi i tekstilu

Međunarodni dan nultog otpada 2025: Smanjiti otpad u modnoj i tekstilnoj industriji

17. septembar 2018. - Međunarodni dan nultog otpada ima za cilj da skrene pažnju na brojne negativne uticaje otpada i podstakne globalnu akciju na svim nivoima

Ministarstvo zastite zivotne sredine raspisalo javni konkurs za dodelu sredstava za sanciju divljih deponija

U Srbiji raspisan konkurs za sredstva za sanaciju divljih deponija

17. septembar 2018. - Ministarstvo zaštite životne sredine raspisalo javni konkurs za sufinansiranje projekata prevencije nelegalnog odlaganja otpada i uklanjanje divljih deponija.

Vanredno stanje u Banjaluci – 300 tona smeca ostaje na ulicama

Vanredna situacija u Banjaluci – 300 tona smeća ostaje na ulicama svakog dana

17. septembar 2018. - Na području Banjaluke proglašena je vanredna situacija zbog problema s odlaganjem otpada, saopšteno je iz Štaba za vanredne situacije ovog grada