Otpad

U Srbiji na Svetski dan čišćenja uklonjeno 2.000 tona smeća

Foto: Facebook/Svetski dan čišćenja 2018.

Objavljeno

17.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.09.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Procenjuje se da je oko 13 miliona volontera širom sveta uzelo učešće u „zelenom talasu“ skupljanja otpada sa javnih površina na Svetski dan čišćenja.

Svetski dan čišćenja je obeležen i u Srbiji, na ukupno 50 lokacija, a među volonterima su bili i zaposleni preko 20 kompanija i banaka, uključujući UniCredit i Erste banku, i organizacija civilnog društva. U Beogradu je oko 2.000 volontera radilo na osam lokacija, a pridružili su im se i ambasador SAD u Srbiji Kyle Scott i oko 50 službenika ambasade.

U Srbiji je tokom akcije je uklonjeno oko 2.000 tona smeća, koje se mahom sastojalo od plastičnih flašica. Nacionalni cilj Srbije, koja za sad nema organizovan sistem prikupljanja ambalažnog otpada, je da se prikupi 40% ovog otpada, prenosi RTS.

„Mi sahranjujemo ogromnu količinu novca na našim deponijama. Pripremamo program koji bi se pre svega odnosio na modifikovanje postojećeg sistema, da pređemo na sistem depozita u kome bi motivisali razne slojeve naše populacije da prikupljaju ambalažu“, izjavio je Filip Radović, direktor Agencije za zaštitu životne sredine, prenosi RTS.

„Dve stvari su ključne – podići kapacitete komunalnih službi i institucija koje su uključene u sistem upravljanja otpadom, a druga, još značajnija, jeste raditi na podizanju svesti građana“, rekla je Kristina Cvejanov, direktorka Ekostar Pak, drugog po veličini nacionalnog operatera sistema upravljanja ambalažnim otpadom u Srbiji.

Svetski dan čišćenja je započeo na Fidžiju, a završio se u Američkoj Samoi, a jedan od organizatora, Let’s Do It Foundation, je u saopštenju naveo da je više zemalja i delova država bilo prinuđeno da odloži planirane akcije zbog tropskih ciklona, tajfuna i uragana. Među njima su Filipini, Hong Kong, Tajvan, Južna Koreja, Makao, nekoliko saveznih američkih država i Dominikanska Republika.

Najveći doprinos u ljudstvu su dale Indonezija, gde je 3,3 miliona volontera učestvovalo u akciji, Pakistan, sa 3 miliona, i SAD, sa 1,5 miliona volontera. Najveći procenat populacije koji je uzeo učešće u akciji, 7%, je registrovan u Kirgistanu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

deponija duboko

Zatvoren Regionalni centar za upravljanje otpadom Duboko

17. septembar 2018. - Inspekcija za zaštitu sanitarne deponije zatvorila je Duboko, nekada ključni regionalni centar za upravljanje otpadom za devet lokalnih samouprava

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

17. septembar 2018. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Kuca napravljena od vetroturbine

Stara vetroturbina pretvorena u kuću

17. septembar 2018. - Energetska kompanija Vattenfall i dizajnerski studio Superuse pretvorili su kućište vetroturbine u kuću od 36 kvadrata

krk ostrvo bez otpada zero waste svet

Krk postao drugo zero waste ostrvo u svetu

17. septembar 2018. - Sedam lokalnih samouprava na hrvatskom ostrvu Krk dobilo je prestižni Zero Waste sertifikat