Četrdeset mladih postdiplomaca i profesionalaca iz 26 zemalja se 25. avgusta okupilo u Splitu u Hrvatskoj na svečanoj ceremoniji otvaranja treće Letnje škole Energetske zajednice. Tokom rada, do 1. septembra, Letnja škola okuplja učesnike i predavače iz različitih oblasti, profesija i zemalja. ORF-EE treću godinu za redom podržava održavanje Letnje škole Energetske zajednice.
Letnju školu je otvorila Megan Richards, direktorka za energetsku politiku u Generalnom direktoratu za energetiku Evropske komisije. Ona je iskoristila priliku da podseti na podršku EU stvaranju jedinstvenog regulatornog prostora i efektivnom procesu reforme energetskog tržišta, u skladu sa Ugovorom o osnivanju Energetske zajednice (EZ). U svom govoru je takođe istakla i konektivnost između regiona kao ključnu temu, o kojoj se raspravljalo i tokom Samita lidera Zapadnog Balkana i EU u maju 2018. godine i o kojoj se i dalje govori u konktekstu prevazilaženja prepreka. U skladu sa ovom izjavom, učesnici Letnje škole EZ će imati direktne koristi od konektivnosti i reforme energetskog tržišta, s obzirom da će na ključan način doprineti tome da se već sad preduzmu odgovarajući koraci ka smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte, poboljšanju kvaliteta života i smanjenju energetskih troškova potrošača u budućnosti.
Domagoj Validžić, pomoćnik ministra za energetiku u Ministarstvu zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske, je u pozdravnom govoru rekao da „kao članica Energetske zajednice, Hrvatska sarađuje sa drugim članicama EZ i učestvuje u zajedničkim projektima. U ime Ministarstva, veoma mi je drago da se treća Letnja škola Energetske zajednice 2018. održava u Splitu. Program je veoma ambiciozan i vrlo mi je drago što će pokriti mnoge važne teme iz energetskog sektora“.
Fokus ovogodišnjeg programa je na energetskom sektoru u tranziciji. Ekonomske, tehničke, pravne i političke dimenzije upravljanja sektorom energetike će se razmatrati kroz grupni rad i interaktivna predavanja. Studije slučaja će pomoći da se sagleda politička pozadina naftovoda i gasovoda i finansiranje infrastrukture nove generacije.
Doprinos događaju je dala i Julia Nagel, zamenica menadžera fonda ORF-EE, koja je iskoristila priliku da istakne znanja i veštine kao važne pretpostavke uspeha i održive energetske budućnosti, u skladu sa naporima i investicijama GIZ ORF-EE u jugositočnoj Evropi. Naglasila je i da „Letnja škola EZ predstavlja odličan primer razmene znanja i iskustava sa ciljem rešavanja kompleksnih energetskih izazova“. Dodala je da je događaj odlična prilika za umrežavanje mladih učesnika.
Letnju školu je organizovao Sekretarijat Energetske zajednice u saradnji sa Višegradskim fondom i, u ime vlade Nemačke, GIZ Otvorenim regionalnim fondom za JIE-Energetska efikasnost (ORF-EE).
Od 2016. godine, projektni partneri su univerziteti Polis iz Tirane, Comenius iz Bratislave, Jagiellonian iz Krakova, Masaryk iz Brna i REKK iz Budimpešte. DOOR i splitski Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB) su se pridružili timu partnera 2018. godine.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.