OIE

U Škotskoj se ostaci iz proizvodnje viskija koriste za proizvodnju toplotne i električne energije

Slika; State of Green

Objavljeno

15.04.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.04.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U škotskom gradu Rotsu, u oblasti Spejsajd, danska kompanija Aalborg Energie Technik ( Aalborg Energie Technik) izgradila je kogenerativno postrojenje koje proizvodi energiju dovoljnu za 9.000 domaćinstava, koristeći kominu kao energent. 115 hiljada tona komine se prikupi kao nusprodukt brojnih lokalnih destilerija viskija.

Aalborg Energie Technik je kompanija koja se bavi izradom pogona koji koriste bioenergiju. Toplana-elektrana u Rotsu je jedna od dvadeset postrojenja na biomasu koje su napravili izvan Danske. Osim fabrike u Škotskoj, Aalborg Energie Technik je takođe izgradio energane u Francuskoj, Engleskoj, Italiji, Austriji i Nemačkoj.

“Svako postrojenje je prilagođeno lokalnim uslovima. U škotskom slučaju, komina mora da se osuši pre nego što se spali, zbog čega smo izradili pogon za sušenje koji koristi višak toplote iz proizvodnje energije”, kaže menadžer Hans Erik Asku.

“Naša prva energana u Nemačkoj je napravljena u okviru konzorcijuma sa Simensom. Kada smo počinjali, najviše smo se usredsredili na tu zemlju. Do tog trenutka smo imali dve energane u Danskoj; jednu u Randersu, a drugu u Rennu, na ostrvu Bornholm – u oba slučaja smo elektrane na ugalj, pretvorili u kombinovane toplane-elektrane koje koriste biomasu,” objašnjava Hans Erik Asku.

Asku se nada da će im političari obezbediti stabilnost kroz okvirne uslove za bioenergiju: “Ne možemo da se takmičimo sa cenama fosilnih goriva, zbog čega su nam potrebni stabilni sistemi subvencija koji će investitorima obezbediti sigurnost”.

Aalborg Energie Technik nije jedini: 1.200 danskih kompanija u potpunosti ili delimično radi sa bioenergijom. Zajedno, imaju godišnji obrt od 25 milijardi danskih kruna (3,36 milijardi evra), zapošljavaju 11 i po hiljada ljudi, i izvoze u vrednosti od 8 milijardi kruna (preko 1 milijarde evra). Izvoz tehnologije za biomasu je od zelenih tehnologija drugi po veličini u Danskoj, dok najveću vrednost izvoza beleži tehnologija za energiju dobijenu od vetra.

“Ovaj sektor industrije čini veliki broj malih i srednjih preduzeća. To nisu giganti kao što je, na primer, Vestas u sektoru energije vetra. Iz tog razloga, uticaj našeg sektora često prolazi neprimećeno”, kaže Troels Ranis, predsednik DI Energy, poslovnog udruženja kompanija koje se bave biomasom. On smatra da je preduslov da se njihova pozicija ojača, nastavak razvoja tehnoloških rešenja za biomasu.

Tagovi:
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska vodonik studija plana razvoja i primjene hrvatske strategije za vodik

U Hrvatskoj se sprovode 32 projekta za zeleni vodonik

15. april 2017. - Hrvatska, kako se navodi u Studiji plana razvoja i primene Hrvatske strategije za vodik do 2050, ima dobre preduslove za uspostavljanje proizvodnje i korišćenja obnovljivog vodonika

Schletter Group siri Jugoistocnoj Evropi pridruzivanjem kompaniji Enstall

Schletter Group se širi u Jugoistočnoj Evropi, osnažen pridruživanjem kompaniji Enstall

15. april 2017. - Enstall preuzima provajdera sistema za montažu solarnih panela Schletter Group, sa sedištem u Kirhdorfu u Bavarskoj

ephzhb solar hodovo javna nabavka

EPHZHB traži izvođača za gradnju prve faze solarne elektrane u Hodovu

15. april 2017. - Lokacija na kojoj će biti izgrađena solarna elektrana u vlasništvu najmanje od tri državne elektroprivrede u BiH je poslovna zona Hodovo

Liderka odrzive energetike 2024

Izbor za Liderku održive energetike za 2024. godinu – prijave do 10. septembra

15. april 2017. - WISE Srbija mreža žena u održivoj energetici pod pokroviteljstvom Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ objavljuje konkurs za izbor Liderke održive energetike za 2024. godinu