Voda

U Raškoj počela gradnja postrojenja za prečišćavanje voda vrednog 6,2 miliona evra

U-Raskoj-pocela-gradnja-postrojenja-za-preciscavanje-voda-vrednog-62-miliona-evra

Slika: Ministarstvo zaštite životne sredine

Objavljeno

30.05.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

30.05.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U selu Rvati u opštini Raška u prisustvu predstavnika Delegacije Evropske unije u Srbiji i Vlade Srbije svečano je obeležen početak radova na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, investicije vredne 6,2 miliona evra.

U okviru projekta vodosnabdevanja, prikupljanja i prečišćavanja otpadnih voda za opštinu Raška koji je vredan 6,2 miliona evra, biće sagrađeno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u selu Rvati, izgrađen glavni kanalizacioni kolektor, produžena kanalizaciona mreža ka okolnim manjim naseljima, obnovljena postojeća kanalizaciona mreža i rekonstruisan sistem za snabdevanje vodom.

Šef Delegacije Evropske unije Sem Fabrizi izjavio je da će 15.000 stanovnika raške oblasti dobiti čistu pijaću vodu, ali i kvalitetniju hranu i očuvaniju prirodu. On je istakao i da će projekat doprineti očuvanju vodotokova Raške, Zapadne Morave i Ibra.

Evropska unija, prema njegovim rečima, dodelila je pet miliona evra za realizaciju ovog projekta, radi dobrobiti stanovnika Raške, ali i pomoći Srbiji u procesu pridruživanja EU.

“Podrška je deo šire inicijative EU da pomogne Srbiji u rešavanju pitanja prečišćavanja otpadnih voda i uspostavljanju infrastrukture. Postrojenja za prečišćavanje vode podignuta su u Subotici, Šapcu i Vrbasu, u toku su pripreme za gradnju u Leskovcu, a radi se i na projektima za Kraljevo, Brus, Blace, Niš, za šta će EU izdvojiti 65 miliona evra“, rekao je Fabrizi.

Ministar zaštite životne sredine Goran Trivan podsetio je da je Srbiji je potrebno oko 300 sistema za prečišćavanje voda, i podizanjem ovog postrojenja je korak bliže tom cilju.

Predsednik opštine Raška Ignjat Rakitić naglasio je da će uspostavljanjem sistema za vodosnabdevanje i prečišćavanje vode biti unapređena životna sredina stanovnika Raške, ali i obezbeđene veće razvojne šanse, pre svega u oblasti turizma.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Ohridsko jezero ugrozeno davanjem prioriteta hidroelektranama

Ohridsko jezero ugroženo davanjem prioriteta hidroelektranama

30. maj 2018. - Ohridsko jezero se tretira kao akumulacija za dobijanje struje, a isticanje vode ka hidroelektranama se reguliše primitivnim sistemom

Po tuzbi Centra za zivotnu sredinu ponistena ekoloska dozvola za MHE Sutjeska 2B

Po tužbi Centra za životnu sredinu poništena ekološka dozvola za MHE Sutjeska 2B

30. maj 2018. - Na osnovu tužbe Centra za životnu sredinu, Okružni sud u Banjaluci poništio je obnovljenu ekološku dozvolu za malu hidroelektranu Sutjeska 2B

Narodni zbor za spas reke Studenice

Narodni zbor za spas reke Studenice izglasao zabranu izgradnje malih hidroelektrana

30. maj 2018. - Meštani Ušća kod Kraljeva su na narodnom zboru doneli odluku da se zabrani izgradnja mini hidroelektrane Studenica S4-Gradina

poplava jadar

Poplave u dolini Jadra – potvrđen visok rizik za planirani rudnik litijuma

30. maj 2018. - Profesor Zoran Stevanović kaže da Rio Tinto planira izgradnju nasipa kao zaštitu od poplava, ali nema podataka na osnovu kojih može da se oceni da li će to biti i dovoljno da spreči veliku štetu koja može da nastane